Albanian Bible

Psalmet 140

Psalmet

Return to Index

Chapter 141

1


 

   O Zot, unė tė kėlthas ty; nxito tė mė pėrgjigjesh. Vėri veshin zėrit tim, kur tė kėlthas ty.  

 

 


2


 

   Le tė arrijė lutja ime para teje si temjani, ngritja e duarve tė mia si flijimi i mbrėmjes.  

 

 


3


 

   O Zot, vėr njė roje para gojės sime.  

 

 


4


 

   Mos lejo qė zemra ime tė priret nga asgjė e keqe dhe kėshtu tė kryejė veprime tė kėqija bashkė me ata qė bėjnė paudhėsi; dhe bėj qė unė tė mos ha ushqimet e tyre tė shijshme.  

 

 


5


 

   Le tė mė rrahė madje i drejti, do tė jetė njė mirėsjellje nga ana e tij; le tė mė qortojė ai, do tė jetė si vaji mbi kokė; koka ime nuk ka pėr ta refuzuar. Por lutja ime vazhdon tė jetė kundėr veprimeve tė tyre tė kėqija.  

 

 


6


 

   Princat e tyre i hodhėn nga skėrkat dhe ata do t`i dėgjojnė fjalėt e mia, sepse ato janė tė kėndshme.  

 

 


7


 

   Ashtu si ai qė lėron dhe ēan tokėn, kėshtu kockat tona janė tė pėrhapura nė hyrje tė Sheolit.  

 

 


8


 

   Por sytė e mia janė drejtuar te ti, o Zot, Zoti im; unė strehohem te ti, mos mė lėr tė pambrojtur.  

 

 


9


 

   Mė ruaj nga laku qė mė kanė pėrgatitur dhe nga kurthet e njerėzve qė kryejnė paudhėsi.  

 

 


10


 

   Tė pabesėt rėnēin vetė nė rrjetat e tyre, ndėrsa unė do tė kaloj tutje.  

 

 


Psalmet 142

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: