Albanian Bible

Psalmet 145

Psalmet

Return to Index

Chapter 146

1


 

   Aleluja. Shpirti im, lėvdo Zotin.  

 

 


2


 

   Unė do ta lėvdoj Zotn deri sa tė kem jetė, do tė kėndoj lavde pėr Perėndinė tim gjatė gjithė jetės sime.  

 

 


3


 

   Mos kini besim te princat dhe as te ndonjė bir njeriu, qė nuk mund tė shpėtojė.  

 

 


4


 

   Kur fryma e tij ikėn, ai kthehet pėrsėri nė tokė dhe po atė ditė planet e tij zhduken.  

 

 


5


 

   Lum ai qė ka Perėndinė e Jakobit si ndihmė, shpresa e tė cilit ėshtė tek Zoti, Perėndia i tij,  

 

 


6


 

   qė ka krijuar qiejtė dhe tokėn, detin dhe gjithēka ėshtė nė to, qė ruan besnikėrinė pėrjetė,  

 

 


7


 

   qė u jep tė drejtė tė shtypurve dhe ushqim tė uriturve. Zoti ēliron tė burgosurit.  

 

 


8


 

   Zoti u hap sytė tė verbėrve, Zoti ngre ata qė janė rrėzuar, Zoti i do tė drejtėt.  

 

 


9


 

   Zoti mbron tė huajt, ndihmon jetimin dhe gruan e ve, por pėrmbys udhėn e tė pabesėve.  

 

 


10


 

   Zoti mbretėron pėrjetė, Perėndia yt, o Sion, brez pas brezi. Aleluja.  

 

 


Psalmet 147

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: