Albanian Bible

Fjalėt e urta 1

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Biri im, nė rast se pranon fjalėt e mia dhe i quan thesar urdhėrimet e mia,  

 

 


2


 

   duke i vėnė veshin diturisė dhe duke e prirur zemrėn ndaj arsyes;  

 

 


3


 

   po, nė rast se kėrkon me ngulm gjykimin dhe ngre zėrin pėr tė siguruar mirėkuptim,  

 

 


4


 

   nė rast se e kėrkon si argjendin dhe fillon tė rrėmosh si pėr njė thesar tė fshehur,  

 

 


5


 

   atėherė do tė ndjesh frikėn e Zotit dhe ke pėr tė gjetur kuptimin e Perėndisė.  

 

 


6


 

   Sepse Zoti jep diturinė; nga goja e tij rrjedhin njohuria dhe arsyeja.  

 

 


7


 

   Ai mban rezervė pėr njerėzit e drejtė njė ndihmė tė fuqishme, njė mburojė pėr ata qė ecin me ndershmėri  

 

 


8


 

   pėr tė mbrojtur shtigjet e drejtėsisė dhe pėr tė ruajtur rrugėn e shenjtorėve tė tij.  

 

 


9


 

   Atėherė do tė kuptosh drejtėsinė, barazinė, ndershmėrinė dhe tėrė rrugėt e sė mirės.  

 

 


10


 

   Kur dituria tė tė hyjė nė zemėr, edhe njohja do tė jetė e kėndshme pėr shpirtin tėnd,  

 

 


11


 

   tė menduarit do tė kujdeset pėr ty dhe gjykimi do tė tė mbrojė,  

 

 


12


 

   pėr tė tė ēliruar nga rruga e keqe, nga njerėzit qė flasin pėr gjėra tė kėqija,  

 

 


13


 

   nga ata qė braktisin shtigjet e ndershmėrisė pėr tė ecur nė rrugėt e territ,  

 

 


14


 

   qė gėzohen kur bėjnė tė keqen dhe ndjejnė kėnaqėsi nė ēoroditjet e njeriut tė keq,  

 

 


15


 

   shtigjet e tė cilit janė tė shtrembėra dhe rrugėt dredha-dredha,  

 

 


16


 

   pėr tė tė shpėtuar nga gruaja qė ka shkelur kurorėn, nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė mikluese,  

 

 


17


 

   qė ka braktisur shokun e rinisė sė saj dhe ka harruar marrėveshjen e lidhur me Perėndinė.  

 

 


18


 

   Sepse shtėpia e saj zbret drejt vdekjes dhe shtigjet e saj drejt tė vdekurve.  

 

 


19


 

   Asnjė prej atyre qė shkojnė tek ajo nuk kthehet, asnjė nuk i arrin shtigjet e jetės.  

 

 


20


 

   Kėshtu do tė mund tė ecėsh nė rrugėn e tė mirėve dhe do tė mbetesh nė shtigjet e tė drejtėve.  

 

 


21


 

   Sepse njerėzit e drejtė do tė banojnė tokėn dhe ata tė ndershėm do tė qėndrojnė aty;  

 

 


22


 

   por tė pabesėt do tė shfarosen nga toka dhe shkelėsit do tė hiqen prej saj.  

 

 


Fjalėt e urta 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: