Albanian Bible

Fjalėt e urta 3

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Dėgjoni, o bij, mėsimet e njė ati dhe tregoni kujdes qė tė mėsoni tė gjykoni,  

 

 


2


 

   sepse ju jap njė doktrinė tė mirė; mos braktisni ligjin tim.  

 

 


3


 

   Kur isha ende fėmijė pranė atit tim, njomėzak dhe i dashur nė sytė e nėnes sime,  

 

 


4


 

   ai mė mėsonte dhe mė thoshte: "Zemra jote tė kujtojė fjalėt e mia; ruaji urdhėrimet e mia dhe do tė jetosh.  

 

 


5


 

   Fito dituri, fito gjykim; mos i harro fjalėt e gojės sime dhe mos u largo prej tyre;  

 

 


6


 

   mos e braktis diturinė dhe ajo do tė tė mbrojė; duaje, sepse ajo do tė tė ndihmojė.  

 

 


7


 

   Dituria ėshtė gjėja mė e rėndėsishme; prandaj fito diturinė. Edhe sikur tė humbasėsh ato qė ke, fito diturinė.  

 

 


8


 

   Pėrlėvdoje dhe ajo do tė tė lartėsojė, ajo do tė tė japė lavdi, po qe se ti e pėrvehtėson.  

 

 


9


 

   Ajo do tė tė vėrė mbi kokėn tėnde njė stoli prej nuri, do tė tė rrethojė me njė kurorė lavdie".  

 

 


10


 

   Dėgjo, biri im, pranoji fjalėt e mia dhe vitet e jetės sate do tė shumohen.  

 

 


11


 

   Tė kam mėsuar nė rrugėn e diturisė, tė kam udhėhequr nėpėr shtigjet e ndershmėrisė.  

 

 


12


 

   Kur do tė ecėsh, hapat e tua nuk do tė pengohen; kur do tė vraposh, nuk do tė pengohesh.  

 

 


13


 

   Rroke mirė kėtė mėsim, mos e lėr qė tė shkojė kot; ruaje, sepse ai ėshtė jeta jote.  

 

 


14


 

   Mos hyr nė shtegun e tė pabesėve dhe mos ec nė rrugėn e njerėzve tė kėqij;  

 

 


15


 

   evitoje atė, mos kalo nėpėr tė; largoju prej saj dhe shko tutje.  

 

 


16


 

   Sepse ata nuk mund tė flenė, po tė mos kenė bėrė tė keqen; gjumi i tyre zhduket po tė jetė se nuk kanė rrėzuar dikė;  

 

 


17


 

   ata hanė bukėn e paudhėsisė dhe pinė verėn e dhunės.  

 

 


18


 

   Por shtegu i tė drejtėve ėshtė si drita e agimit, qė shkėlqen gjithnjė e mė mirė deri sa tė bėhet ditė e plotė.  

 

 


19


 

   Rruga e tė pabesėve ėshtė si terri; ata nuk shohin atė qė do t`i rrėzojė.  

 

 


20


 

   Biri im, trego kujdes pėr fjalėt e mia, dėgjo thėniet e mia;  

 

 


21


 

   mos u largofshin kurrė nga sytė e tu, ruaji nė qendėr tė zemrės sate;  

 

 


22


 

   sepse janė jetė pėr ata qė i gjejnė, shėrim pėr tė gjithė trupin e tyre.  

 

 


23


 

   Ruaje zemrėn tėnde me shumė kujdes, sepse nga ajo dalin burimet jetės.  

 

 


24


 

   Hiq dorė nga e folura me hile dhe largo prej teje buzėt e ēoroditura.  

 

 


25


 

   Sytė e tu le tė shohin drejt dhe qepallat e tua tė synojnė drejt para teje.  

 

 


26


 

   Sheshoje shtegun e kėmbėve tė tua, dhe tė gjitha rrugėt e tua qofshin tė caktuara mirė.  

 

 


27


 

   Mos u shmang as nė tė djathtė as nė tė majtė; tėrhiqe kėmbėn tėnde nga e keqja.  

 

 


Fjalėt e urta 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: