Albanian Bible

Fjalėt e urta 5

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 6

1


 

   Biri im, nė qoftė se je bėrė garant pėr tė afėrmin tėnd, nė rast se ke dhėnė dorėn si garanci pėr njė tė huaj,  

 

 


2


 

   je zėnė nė lakun e fjalėve tė gojės sate, je zėnė nga fjalėt e gojės sate.  

 

 


3


 

   Bėj kėtė, pra, biri im, dhe shpengohu, sepse ke rėnė nė duart e tė afėrmit tėnd. Shko, hidhu nė kėmbėt e tij dhe ngul kėmbė me tė madhe te i afėrmi yt.  

 

 


4


 

   Mos u jep gjumė syve tė tu as ēlodhje qepallave tė tua;  

 

 


5


 

   ēlirohu si gazela nga dora e gjahtarit, si zogu nga dora e atij qė kap zogjtė.  

 

 


6


 

   Shko te milingona, o pėrtac, vėr re zakonet e saj dhe bėhu i urtė.  

 

 


7


 

   Ajo nuk ka as kryetar, as mbikėqyrės, as zot;  

 

 


8


 

   e gjen ushqimin nė verė dhe mbledh zahirenė e saj gjatė korrjes.  

 

 


9


 

   Deri kur, o pėrtac, do tė rrish duke fjetur? Kur do tė shkundesh nga gjumi yt?  

 

 


10


 

   Tė flesh pak, tė dremitėsh pak, tė rrish me duar nė ije pėr t`u ēlodhur,  

 

 


11


 

   kėshtu varfėria jote do tė vijė si njė vjedhės, dhe skamja jote si njė njeri i armatosur.  

 

 


12


 

   Njeriu pa vlerė, njeriu i keq, ecėn me njė gojė tė ēoroditur;  

 

 


13


 

   luan syrin, flet me kėmbėt, bėn shenja me gishta;  

 

 


14


 

   ka ligėsi nė zemėr, kurdis vazhdimisht tė keqen dhe mbjell grindje.  

 

 


15


 

   Prandaj shkatėrrimi i tij do tė vijė papritur, nė njė ēast do tė shkatėrrohet pa rrugėdalje tjetėr.  

 

 


16


 

   Zoti i urren kėto gjashtė gjėra, madje shtatė janė tė neveritshme pėr tė:  

 

 


17


 

   sytė krenare, gjuha gėnjeshtare, duart qė derdhin gjak tė pafajshėm,  

 

 


18


 

   zemra qė kurdis plane tė kėqija, kėmbėt qė turren shpejt drejt sė keqes,  

 

 


19


 

   dėshmitari i rremė qė thotė gėnjeshtra dhe ai qė shtie grindje midis vėllezėrve.  

 

 


20


 

   Biri im, ruaje urdhėrimin e atit tėnd dhe mos harro mėsimet e nėnės sate.  

 

 


21


 

   Mbaji vazhdimisht tė lidhura nė zemrėn tėnde dhe fiksoji rreth qafės sate.  

 

 


22


 

   Kur do tė ecėsh, do tė tė udhėheqin; kur tė pushosh, do tė tė ruajnė; kur tė zgjohesh, do tė flasin me ty.  

 

 


23


 

   Sepse urdhėrimi ėshtė njė llambė, mėsimi njė dritė, dhe ndreqjet e mėsimit janė rruga e jetės,  

 

 


24


 

   pėr tė tė mbrojtur nga gruaja e keqe, nga lajkat e gjuhės tė gruas sė huaj.  

 

 


25


 

   Mos dėshiro nė zemrėn tėnde bukurinė e saj dhe mos u rrėmbe nga qepallat e saj.  

 

 


26


 

   Sepse pėr njė prostitutė burri katandiset pėr njė copė bukė, dhe gruaja e njė tjetri gjuan shpirtin e vyer tė njė burri.  

 

 


27


 

   A mund tė mbajė burri njė zjarr nė gji tė tij pa djegur rrobat e trupit?  

 

 


28


 

   A mund tė ecė burri mbi qymyr tė ndezur pa djegur kėmbėt e tij?  

 

 


29


 

   Nė kėtė gjendje ėshtė ai qė shkon tek gruaja e njė tjetri; kush e prek nuk do tė mbetet pa u ndėshkuar.  

 

 


30


 

   Nuk pėrēmohet hajduti qė vjedh pėr tė shuar urinė kur ėshtė i uritur;  

 

 


31


 

   por nė rast se kapet nė faj, duhet tė kthejė shtatėfishin, dhe tė japė tėrė pasurinė e shtėpisė sė tij.  

 

 


32


 

   Por ai qė kryen njė shkelje kurore me njė grua ėshtė njė njeri pa mend; ai qė bėn njė gjė tė tillė shkatėrron jetėn e tij.  

 

 


33


 

   Do tė gjejė plagė dhe pėrēmim, dhe turpi i tij nuk do t`i hiqet kurrė.  

 

 


34


 

   sepse xhelozia e tėrbon bashkėshortin, qė do tė jetė i pamėshirshėm ditėn e hakmarrjes.  

 

 


35


 

   Ai nuk do tė pranojė asnjė shpėrblim dhe nuk do tė kėnaqet, edhe sikur t`i bėjnė shumė dhurata.  

 

 


Fjalėt e urta 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: