Albanian Bible

Fjalėt e urta 9

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 10

1


 

   Fjalėt e urta tė Salomonit. Njė fėmijė e urtė e gėzon tė atin, por njė fėmijė budalla i shkakton vuajtje nėnes sė vet.  

 

 


2


 

   Thesaret e padrejtėsisė nuk japin dobi, por drejtėsia tė ēliron nga vdekja.  

 

 


3


 

   Zoti nuk do tė lejojė qė i drejti tė vuajė nga uria, por hedh poshtė dėshirėn e tė pabesėve.  

 

 


4


 

   Kush punon me dorė pėrtace varfėrohet, por dora e njerėzve tė zellshėm tė bėn tė pasurohesh.  

 

 


5


 

   Ai qė mbledh gjatė verės ėshtė njė bir i matur, por ai qė fle nė kohėn e korrjeve ėshtė njė bir qė tė mbulon me turp.  

 

 


6


 

   Ka bekime mbi kokėn e tė drejtit, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve.  

 

 


7


 

   Kujtimi i tė drejtit ėshtė nė bekim, por emri i tė pabesit do tė kalbet.  

 

 


8


 

   Zemėrurti i pranon urdhėrimet, por fjalamani budalla do tė rrėzohet.  

 

 


9


 

   Ai qė ecėn nė ndershmėri ecėn i sigurt, por ai qė ndjek rrugė dredharake ka pėr t`u zbuluar.  

 

 


10


 

   Kush e shkel syrin shkakton vuajtje, por fjalamani budalla do tė rrėzohet.  

 

 


11


 

   Goja e tė drejtit ėshtė njė burim jete, por dhuna e mbulon gojėn e tė pabesėve.  

 

 


12


 

   Urrejtja shkakton grindje, por dashuria mbulon tė gjitha fajet.  

 

 


13


 

   Dituria gjendet mbi buzėt e atyre qė kanė mendje, por shkopi ėshtė pėr kurrizin e atyre qė nuk kanė mend.  

 

 


14


 

   Tė urtėt grumbullojnė njohuri, por goja e budallait ėshtė njė shkatėrrim i shpejtė.  

 

 


15


 

   Begatia e tė pasurit ėshtė qyteti i tij i fortė; shkatėrrimi i tė varfėrit ėshtė varfėria e tyre.  

 

 


16


 

   Puna e tė drejtit i shėrben jetės, fitimi i tė pabesit mėkatit.  

 

 


17


 

   Kush ruan mėsimet ėshtė nė rrugėn e jetės; por kush nuk pranon kritikėn humb.  

 

 


18


 

   Kush e maskon urrejtjen ka buzė gėnjeshtare dhe ai qė pėrhap shpifje ėshtė budalla.  

 

 


19


 

   Nė fjalėt e shumta faji nuk mungon, por ai qė i frenon buzėt e tij ėshtė i urtė.  

 

 


20


 

   Gjuha e tė drejtit ėshtė argjend i zgjedhur, por zemra e tė pabesėve vlen pak.  

 

 


21


 

   Buzėt e tė drejtit ushqejnė mjaft njerėz, por budallenjtė vdesin sepse nuk kanė mend.  

 

 


22


 

   Bekimi i Zotit pasuron dhe ai nuk shton asnjė vuajtje.  

 

 


23


 

   Kryerja e njė kobi pėr budallanė ėshtė si njė zbavitje; kėshtu ėshtė dituria pėr njeriun qė ka mend.  

 

 


24


 

   Tė pabesit i ndodh ajo nga e cila trembet, por njerėzve tė drejtė u jepet ajo qė dėshirojnė.  

 

 


25


 

   Kur kalon furtuna, i pabesi nuk ėshtė mė, por i drejti ka njė themel tė pėrjetshėm.  

 

 


26


 

   Ashtu si uthulla pėr dhėmbėt dhe tymi pėr sytė, kėshtu ėshtė dembeli pėr ata qė e dėrgojnė.  

 

 


27


 

   Frika e Zotit i zgjat ditėt, por vitet e tė pabesit do tė shkurtohen.  

 

 


28


 

   Shpresa e tė drejtėve ėshtė gėzimi, por pritja e tė pabesėve do tė zhduket.  

 

 


29


 

   Rruga e Zotit ėshtė njė kala pėr njeriun e ndershėm, por ėshtė shkatėrrim pėr ata qė kryejnė padrejtėsi.  

 

 


30


 

   I drejti nuk do tė lėvizet kurrė, por tė pabesėt nuk do tė banojnė nė tokė.  

 

 


31


 

   Goja e tė drejtit prodhon dituri, por gjuha e ēoroditur do tė pritet.  

 

 


32


 

   Buzėt e tė drejtit njohin atė qė ėshtė e pranueshme; por goja e tė pabesėve njeh vetėm gjėra tė ēoroditura.  

 

 


Fjalėt e urta 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: