Albanian Bible

Fjalėt e urta 11

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 12

1


 

   Kush e do korrigjimin do diturinė, por ai qė e urren kritikėn ėshtė budalla.  

 

 


2


 

   Njeriu i mirė gėzon pėrkrahjen e Zotit, por ky do tė dėnojė njeriun qė sajon plane tė kėqija.  

 

 


3


 

   Njeriu nuk bėhet i qėndrueshėm me pabesinė, por rrėnja e tė drejtėve nuk do tė lėvizet kurrė.  

 

 


4


 

   Gruaja e virtytshme ėshtė kurora e burrit tė saj, por ajo qė e turpėron ėshtė si njė krimb nė kockat e tij.  

 

 


5


 

   Mendimet e tė drejtėve janė drejtėsia, por synimet e tė pabesėve janė mashtrimi.  

 

 


6


 

   Fjalėt e tė pabesėve rrinė nė pritė pėr tė derdhur gjak, por goja e njerėzve tė drejtė do t`i ēlirojė.  

 

 


7


 

   Tė pabesėt janė pėrmbysur dhe nuk janė mė, por shtėpia e tė drejtėve do tė mbetet mė kėmbė.  

 

 


8


 

   Njė njeri lėvdohet pėr gjykimin e tij, por ai qė ka njė zemėr tė ēoroditur do tė pėrēmohet.  

 

 


9


 

   Éshtė mė mirė tė tė ēmojnė pak dhe tė kesh njė shėrbėtor, se sa tė tė nderojnė dhe tė mos kesh bukė.  

 

 


10


 

   I drejti kujdeset pėr jetėn e bagėtisė sė tij, por tė pėrbrendshmet e tė pabesėve janė mizore.  

 

 


11


 

   Kush punon tokėn e tij do tė ngopet me bukė, por ai qė shkon pas kotėsive ėshtė pa mend.  

 

 


12


 

   I pabesi dėshiron gjahun e njerėzve tė kėqij, por rrėnja e tė drejtėve sjell fryt.  

 

 


13


 

   Njeriu i keq kapet nė kurthin e mėkatit tė buzėve tė tij, por i drejti do t`i shpėtojė fatkeqėsisė.  

 

 


14


 

   Njeriu do tė ngopet me tė mira pėr frytin e gojės sė tij, dhe secili do tė marrė shpėrblimin simbas veprės sė duarve tė tij.  

 

 


15


 

   Rruga e budallait ėshtė e drejtė para syve tė tij, por ai qė dėgjon kėshillat ėshtė i urtė.  

 

 


16


 

   Budallai e tregon menjėherė pezmatimin e tij, por njeriu i matur e fsheh turpin.  

 

 


17


 

   Ai qė thotė tė vėrtetėn shpall atė qė ėshtė e drejtė, por dėshmitari i rremė thotė mashtrime.  

 

 


18


 

   Kush flet pa mend ėshtė si ai qė shpon me shpatė, por gjuha e tė urtėve sjell shėrim.  

 

 


19


 

   Buza qė thotė tė vėrtetėn, do tė bėhet e qėndrueshme pėrjetė, por gjuha qė gėnjen zgjat vetėm njė ēast.  

 

 


20


 

   Mashtrimi ėshtė nė zemrėn e atyre qė kurdisin tė keqen, por pėr ata qė kėshillojnė paqen ka gėzim.  

 

 


21


 

   Asnjė e keqe nuk do t`i ndodhė tė drejtit, por tė pabesėt do tė kenė plot telashe.  

 

 


22


 

   Buzėt gėnjeshtare janė tė neveritshme pėr Zotin, por ata qė veprojnė me ēiltėrsi i pėlqejnė atij.  

 

 


23


 

   Njeriu i matur e fsheh diturinė e tij, por zemra e budallenjve shpall budallallėkun e tyre.  

 

 


24


 

   Dora e njeriut tė kujdeshėm do tė sundojė, por dora e pėrtacėve do t`i nėnshtrohet punės sė detyrueshme.  

 

 


25


 

   Shqetėsimi nė zemrėn e njeriut e rrėzon atė, por njė fjalė e mirė e gėzon atė.  

 

 


26


 

   I drejti e zgjedh me kujdes shokun e tij, por rruga e tė pabesėve i bėn qė tė humbasin.  

 

 


27


 

   Pėrtaci nuk e pjek gjahun e tij, por kujdesi pėr njeriun ėshtė njė pasuri e ēmueshme.  

 

 


28


 

   Mbi shtegun e drejtėsisė ka jetė, dhe mbi kėtė shteg nuk ka vdekje.  

 

 


Fjalėt e urta 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: