Albanian Bible

Fjalėt e urta 19

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 20

1


 

   Vera ėshtė tallėse, pija dehėse ėshtė e turbullt dhe kush jepet pas tyre nuk ėshtė i urtė.  

 

 


2


 

   Frika e mbretit ėshtė si ulėrima e luanit; kush ia nxit zemėrimin mėkaton kundėr vetė jetės sė vet.  

 

 


3


 

   Éshtė njė lavdi pėr njeriun t`u shmanget grindjeve, por ēdo budalla pėrzihet nė to.  

 

 


4


 

   Pėrtaci nuk lėron pėr shkak tė tė ftohtit; pėr pasojė do tė lypė nė kohėn e vjeljeve, por nuk do tė ketė asgjė.  

 

 


5


 

   Kėshilla nė zemrėn e njeriut ėshtė si uji i thellė, por njeriu me mend do tė dijė tė mbushė nga ai ujė.  

 

 


6


 

   Shumė njerėz shpallin mirėsinė e tyre; por kush mund tė gjejė njė njeri besnik?  

 

 


7


 

   I drejti ecėn nė ndershmėrinė e tij; bijtė e tij do tė bekohen pas atij.  

 

 


8


 

   Njė mbret qė ulet mbi fronin e gjyqit davarit me vėshtrimin e tij ēdo tė keqe.  

 

 


9


 

   Kush mund tė thotė: "Pastrova zemrėn time, jam i pastruar nga mėkati im"?  

 

 


10


 

   Peshimi i dyfishtė dhe matja e dyfishtė janė qė tė dyja gjėra tė neveritshme pėr Zotin.  

 

 


11


 

   Edhe fėmija me veprimet e tij tregon nė se ajo qė bėn ėshtė e pastėr dhe e ndershme.  

 

 


12


 

   Veshin qė dėgjon dhe syrin qė sheh i ka bėrė qė tė dy Zoti.  

 

 


13


 

   Mos e duaj gjumin qė tė mos varfėrohesh; mbaji sytė hapur dhe do tė kesh bukė sa tė ngopesh.  

 

 


14


 

   "Éshtė i keq, ėshtė i keq", thotė blerėsi; por mbasi ai ka ikur, lavdėrohet pėr blerjen.  

 

 


15


 

   Ka flori dhe margaritarė tė shumtė, por buzėt e pasura me dije janė njė xhevahir i ēmuar.  

 

 


16


 

   Merr rroben e atij qė ėshtė bėrė garant pėr njė tė huaj, dhe mbaje si peng pėr gruan e huaj.  

 

 


17


 

   Buka e nxjerrė me hile ėshtė e ėmbėl pėr njeriun, por pastaj goja e tij do tė mbushet me zaje.  

 

 


18


 

   Planet bėhen tė qėndrueshme nga kėshilla; prandaj bėje luftėn me kėshilla tė urta.  

 

 


19


 

   Ai qė shkon poshtė e lart duke pėrfolur tregon sekretet; prandaj mos u shoqėro me atė qė flet tepėr.  

 

 


20


 

   Atij qė mallkon tė atin dhe tė ėmėn, llamba do t`i shuhet nė terrin mė tė madh.  

 

 


21


 

   Trashėgimia e fituar me nxitim nė fillim, nuk do tė bekohet nė fund.  

 

 


22


 

   Mos thuaj: "Do t`i pėrgjigjem sė keqes me tė keqen"; ki shpresė te Zoti dhe ai do tė tė shpėtojė.  

 

 


23


 

   Peshimi i dyfishtė ėshtė i neveritshėm pėr Zotin dhe peshorja e pasaktė nuk ėshtė njė gjė e mirė.  

 

 


24


 

   Hapat e njeriut vijnė nga Zoti; si mund ta njohė, pra, njeriu rrugėn e vet?  

 

 


25


 

   Éshtė njė kurth pėr njeriun tė marrė njė zotim pa e matur mirė dhe, mbasi ta ketė marrė, tė mendohet.  

 

 


26


 

   Njė mbret i urtė i shpartallon njerėzit e kėqij dhe kalon mbi ta rrotėn.  

 

 


27


 

   Shpirti i njeriut ėshtė llamba e Zotit, qė vėzhgon tėrė skutat mė tė fshehta tė zemrės.  

 

 


28


 

   Mirėsia dhe besnikėria ruajnė mbretin; ai e bėn tė qėndrueshėm fronin e tij me anė tė mirėsisė.  

 

 


29


 

   Lavdia e tė rinjve ėshtė forca e tyre, nderi i pleqve janė thinjat e tyre.  

 

 


30


 

   Tė rrahurat qė lėnė plagė tė thella e heqin tė keqen, ashtu si goditjet qė vijnė nė pjesėn mė tė brendshme tė zorrėve.  

 

 


Fjalėt e urta 21

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: