Albanian Bible

Fjalėt e urta 28

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 29

1


 

   Njeriu qė fortėson qafėn kur qortohet, do tė thyhet papritmas pa tjetėr.  

 

 


2


 

   Kur tė drejtėt shumohen, populli gėzohet, por, kur sundon i pabesi, populli rėnkon.  

 

 


3


 

   Njeriu qė e do diturinė gėzon tė atin; por ai qė shkon me prostitutat shkapaderdh pasurinė e vet.  

 

 


4


 

   Mbreti e bėn tė qėndrueshėm vendin me anė tė drejtėsisė, por ai qė merr dhurata e ēon nė shkatėrrim.  

 

 


5


 

   Njeriu qė i bėn lajka tė afėrmit tė tij shtrin njė rrjetė mbi hapat e tij.  

 

 


6


 

   Nė mėkatin e njė njeriut tė keq ka njė lak, por i drejti kėndon dhe gėzohet.  

 

 


7


 

   I drejti interesohet pėr ēėshtjen e tė varfėrve, por i pabesi nuk e kupton kėtė interesim.  

 

 


8


 

   Tallėsit kurdisin trazira nė qytet, por njerėzit e urtė e qetėsojnė zemėrimin.  

 

 


9


 

   Nė rast se njė njeri i urtė hyn nė grindje me njė budalla, dhe budallai zemėrohet dhe qesh, nuk ka paqe.  

 

 


10


 

   Njerėzit gjakatarė urrejnė tė ndershmin, por njerėzit e drejtė kėrkojnė tė mbrojnė jetėn e tij.  

 

 


11


 

   Budallai e shfryn gjithė zemėrimin e tij, por i urti e frenon dhe e ul.  

 

 


12


 

   Nė rast se njė mbret dėgjon fjalėt gėnjeshtare, tėrė ministrat e tij bėhen tė pabesė.  

 

 


13


 

   I varfėri dhe shtypėsi kanė kėtė tė pėrbashkėt: Zoti ndriēon sytė e tė dy palėve.  

 

 


14


 

   Mbreti qė u siguron drejtėsi tė varfėrve nė tė vėrtetė do ta ketė fronin tė vendosur pėr gjithnjė.  

 

 


15


 

   Shufra dhe qortimi japin dituri; por fėmija pėr tė cilėn nuk kujdeset kurrkush e turpėron nėnen e vet.  

 

 


16


 

   Kur shtohen tė pabesėt shtohen edhe shkeljet, por tė drejtėt do tė shohin shkatėrrimin e tyre.  

 

 


17


 

   Korrigjo birin tėnd, ai do tė japė rehatinė dhe do t`i sigurojė kėnaqėsi shpirtit tėnd.  

 

 


18


 

   Kur nuk ka njė vizion profetik, populli bėhet i shfrenuar, por lum ai qė respekton ligjin.  

 

 


19


 

   Njė shėrbėtor nuk ndreqet vetėm me fjalė; edhe kur i kupton, nuk bindet.  

 

 


20


 

   A ke parė njė njeri qė ngutet nė tė folur? Ka mė tepėr shpresa te njė budalla se sa te ai.  

 

 


21


 

   Nė se dikush rrit me pėrkujdesje qysh nė fėmijėri shėrbėtorin e vet, nė fund ai do tė dojė tė bėhet trashėgimtar i tij.  

 

 


22


 

   Njeriu zemėrak kurdis grindje dhe njeriu idhnak kryen shumė mėkate.  

 

 


23


 

   Kryelartėsia e njeriut e ēon poshtė atė, por ai qė ka njė shpirt tė pėrvuajtur do tė ketė lavdi.  

 

 


24


 

   Kush bėhet ortak me njė vjedhės urren jetėn e vet. Ai dėgjon betimin, por nuk padit asgjė.  

 

 


25


 

   Frika e njeriut pėrbėn njė lak, por ai qė ka besim te Zoti ėshtė i siguruar.  

 

 


26


 

   Tė shumtė janė ata qė kėrkojnė favorin e princit, por drejtėsia pėr ēdo njeri vjen nga Zoti.  

 

 


27


 

   Njeriu jo i drejtė ėshtė njė neveri pėr tė drejtėt, dhe ai qė ecėn me ndershmėri ėshtė njė neveri pėr tė pabesėt.  

 

 


Fjalėt e urta 30

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: