Albanian Bible

Fjalėt e urta 30

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 31

1


 

   Fjalė tė mbretit Lemuel, mesazhi profetik me tė cilin e mėsoi e ėma.  

 

 


2


 

   Ēfarė tė tė them, biri im? Ēfarė tė tė them, biri i barkut tim? Ēfarė tė tė them, bir i zotimeve tė mia?  

 

 


3


 

   Mos ua jep forcėn tėnde grave as jetėn tėnde asaj qė shkatėrron mbretėrit.  

 

 


4


 

   Nuk u shkon mbretėrve, o Lemuel, nuk u shkon mbretėrve tė pinė verė as princave tė dėshirojnė pije dehėse,  

 

 


5


 

   sepse duke pirė tė mos harrojnė ligjin dhe tė mos shtrembėrojnė tė drejtėn e tė pikėlluarve.  

 

 


6


 

   Jepini pije dehėse atij qė ėshtė duke vdekur dhe verė atij qė e ka zemrėn tė hidhėruar.  

 

 


7


 

   Le tė pijė pėr tė harruar varfėrinė e tij dhe pėr tė mos kujtuar mė hallet e tij.  

 

 


8


 

   Hape gojėn tėnde nė favor tė memecit, nė mbrojtje tė tė gjithė atyre qė janė lėnė pas dore.  

 

 


9


 

   Hape gojėn tėnde, gjyko me drejtėsi dhe mbro ēėshtjen e tė mjerit dhe tė nevojtarit.  

 

 


10


 

   Kush do tė gjejė njė grua tė fortė dhe tė virtytshme? Vlera e saj ėshtė shumė mė e madhe nga ajo e margaritarėve.  

 

 


11


 

   Zemra e burrit tė saj ka besim tek ajo, dhe do tė ketė gjithnjė fitime.  

 

 


12


 

   Ajo i bėn tė mira dhe jo tė keqe tėrė ditėt e jetės sė saj.  

 

 


13


 

   Gjen lesh dhe li dhe punon me gėzim me duart e veta.  

 

 


14


 

   Ajo u pėrngjan anijeve tė tregėtarėve: e sjell ushqimin e saj nga larg.  

 

 


15


 

   Ēohet qė me natė pėr t`i ndarė ushqimin familjes sė saj dhe pėr t`u dhėnė urdhėrat e nevojshme shėrbėtoreve tė saj.  

 

 


16


 

   Ajo shikon njė arė dhe e ble; me duart e saj mbjell njė vresht.  

 

 


17


 

   Ngjesh me forcė ijėt dhe i bėn mė tė fortė krahėt e saj.  

 

 


18


 

   E kupton qė tregėtia e saj po shkon mbarė dhe llamba e saj e natės nuk i shuhet.  

 

 


19


 

   Shtrin dorėn mbi furkėn, pėllėmbat e saj zėnė boshtin.  

 

 


20


 

   I shtrin dorėn tė varfėrit dhe i jep dorėn nevojtarit.  

 

 


21


 

   Nuk i trembet borės pėr familjen e saj, sepse tėrė ata tė shtėpisė sė vet kanė njė veshje tė dyfishtė.  

 

 


22


 

   Bėn pėr vete mbulesa si sixhade dhe rrobat e saj janė prej liri shumė tė hollė dhe tė purpurta.  

 

 


23


 

   Burri i saj nderohet te porta, kur ulet bashkė me pleqtė e vendit.  

 

 


24


 

   Pėrgatit rroba prej liri dhe i shet, i furnizon me breza tregtarėt.  

 

 


25


 

   Forca dhe nderi janė rrobat e saj dhe qesh pėr ditėt qė do tė vijnė.  

 

 


26


 

   Hap gojėn e saj me dituri dhe mbi gjuhėn e saj ėshtė ligji i mirėsisė.  

 

 


27


 

   Ajo mbikqyr si shkon shtėpia e vet dhe nuk ha bukėn e pėrtacisė.  

 

 


28


 

   Bijtė e saj ngrihen dhe e shpallin fatlume; edhe burri i saj e lėvdon duke thėnė:  

 

 


29


 

   "Shumė bija kanė bėrė gjėra tė mėdha, por ti i kalon tė gjitha ato".  

 

 


30


 

   Hiri ėshtė i rremė dhe bukuria ėshtė e kotė, por gruaja qė ka frikė nga Zoti ėshtė ajo qė do tė lėvdohet.  

 

 


31


 

   I jepni frytin e duarve tė saj, dhe vet veprat e saj le ta lėvdojnė te portat.  

 

 


Predikuesi 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: