Albanian Bible

Kantiku i Kantikėve 1

Kantiku i Kantikėve

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Unė jam trėndafili i Sharonit, zambaku i luginave.  

 

 


2


 

   Si njė zambak midis gjembave, ashtu ėshtė mikesha ime midis vajzave.  

 

 


3


 

   Si njė mollė midis pemėve tė pyllit kėshtu ėshtė i dashuri im midis tė rinjve. Kam dėshėruar shumė tė rri nė hijen e tij dhe aty jam ulur, fryti i tij ishte i ėmbėl nė gojėn time.  

 

 


4


 

   Mė ēoi nė shtėpinė e banketit dhe flamuri i tij mbi mua ėshtė dashuria.  

 

 


5


 

   Mė mbani me pite rrushi, mė pėrtėrini me mollė, sepse unė vuaj nga dashuria.  

 

 


6


 

   Dora e tij e majtė ėshtė poshtė kokės sime, dora e tij e djathtė mė pėrqafon.  

 

 


7


 

   Ju pėrgjėrohem, o bija tė Jeruzalemit, pėr gazelat dhe sutat fushave, mos e ngacmoni dhe mos e zgjoni dashurinė time, deri sa kėshtu t`i pėlqejė  

 

 


8


 

   Ja zėri i tė dashurit tim! Ja, ai vjen duke kėrcyer mbi malet, duke u hedhur mbi kodrat.  

 

 


9


 

   I dashuri im i pėrngjan njė gazele apo njė dreri tė ri. Ja ku ėshtė prapa murit tonė, shikon nga dritaret, hedh vėshtrime nėpėrmjet hekurave tė tyre.  

 

 


10


 

   I dashuri im mė ka folur dhe mė ka thėnė: "Ēohu, mikja ime, e bukura ime, dhe eja!  

 

 


11


 

   Sepse, ja, dimri ka kaluar, shiu pushoi, iku.  

 

 


12


 

   Lulet duken mbi tokė, koha e tė kėnduarit erdhi, dhe nė vendin tonė dėgjohet zėri i turtulleshės.  

 

 


13


 

   Fiku nxjerr fiqtė e tij tė papjekur, vreshtat nė lulėzim pėrhapin njė aromė tė kėndshme. Ēohu, mikja ime, e bukura ime, dhe eja.  

 

 


14


 

   O pėllumbesha ime, qė rri nė tė ēarat e shkėmbinjve, nė strukat e rrėmoreve, ma trego fytyrėn tėnde, mė bėj ta dėgjoj zėrin tėnd, sepse zėri yt ėshtė i kėndshėm dhe fytyra jote ėshtė e hijshme".  

 

 


15


 

   I zini dhelprat, dhelprat e vogla qė dėmtojnė vreshtat, sepse vreshtat tona janė nė lulėzim.  

 

 


16


 

   I dashuri im ėshtė imi, dhe unė jam e tij; ai e kullot kopenė midis zambakėve.  

 

 


17


 

   Para se tė fryjė flladi i ditės dhe hijet tė ikin, kthehu, i dashuri im, dhe sillu si njė gazelė o njė drenushė mbi malet qė na ndajnė.  

 

 


Kantiku i Kantikėve 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: