Albanian Bible

Kantiku i Kantikėve 7

Kantiku i Kantikėve

Return to Index

Chapter 8

1


 

   Ah, sikur tė ishe ti si njė vėllai im, qė mėnd nė gjitė e nėnės sime! Duke tė gjetur jashtė do tė tė puthja, dhe askush nuk do tė mė pėrēmonte.  

 

 


2


 

   Do tė tė ēoja dhe do tė fusja nė shtėpinė e nėnės sime; ti do tė mė mėsoje dhe unė do tė tė jepja pėr tė pirė verė aromatike, lėng nga shega ime.  

 

 


3


 

   Dora e tij e majtė qoftė nėn kokėn time dhe e djathta e tij mė pėrqafoftė!  

 

 


4


 

   O bija tė Jerzalemit, ju lutem shumė, mos e shqetėsoni dhe mos e zgjoni dashurinė time, deri sa kėshtu t`i pėlqejė.  

 

 


5


 

   Kush ėshtė ajo qė del nga shkretėtira duke u mbėshtetur tek i dashuri i saj? Tė kam zgjuar nėn mollėn, ku nėna jote tė ka lindur, ku ajo qė tė ka lindur tė ka nxjerrė nė dritė.  

 

 


6


 

   Mė vėr si njė vulė mbi zemrėn tėnde, si njė vulė mbi krahun tėnd; sepse dashuria ėshtė e fortė si vdekja, xhelozia ėshtė e ashpėr si Sheoli. Flakėt e saj janė flakė zjarri, njė flakė qė pėrvėlon.  

 

 


7


 

   Ujėrat e mėdha nuk do tė mund ta shuajnė dashurinė, as lumenjtė ta pėrmbytin. Nė rast se dikush do tė jepte tėrė pasuritė e shtėpisė sė tij nė kėmbim tė dashurisė, do tė pėrbuzej me siguri.  

 

 


8


 

   Ne kemi njė motėr tė vogėl qė ende nuk ka sisė; ēfarė do tė bėjmė pėr motrėn tonė ditėn qė do tė flitet pėr tė?  

 

 


9


 

   Nė qoftė se ėshtė njė mur, do tė ndėrtojmė mbi tė njė pallat prej argjendi; nė qoftė se ėshtė njė portė, do ta forcojmė me dėrrasa kedri.  

 

 


10


 

   Unė jam njė mur, dhe sisėt e mia janė si kulla; prandaj nė sytė e tij jam bėrė si ajo qė ka gjetur paqen.  

 

 


11


 

   Salomoni kishte njė vresht nė Baal-Hamon; ai ua besoi disa rojtarėve, secili prej tyre duhet t`i ēonte si fryt tė tij njė mijė sikla argjendi.  

 

 


12


 

   Vreshti im, qė ėshtė imi, ndodhet para meje. Ti, Salomon, mbaji njė mijė siklat dhe rojtarėt e frytit tė tij marrshin dyqind.  

 

 


13


 

   Ti qė banon nė kopshte, shokėt po dėgjojnė zėrin tėnd; bėj ta dėgjoj edhe unė.  

 

 


14


 

   Eja shpejt, i dashuri im, dhe ngjaji njė gazele apo njė sute nė malet e aromave!  

 

 


Isaia 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: