Albanian Bible

Isaia 8

Isaia

Return to Index

Chapter 9

1


 

   <aaa see> Por errėsira nuk do tė zgjasė gjithnjė mbi atė qė tani ėshtė nė ankth. Ashtu si nė tė kaluarėn ai mbuloi me turp vendin e Zabulonit dhe vendin e Neftalit, kėshtu nė tė ardhmen do ta mbulojė  

 

 


2


 

   <aaa see> Populli qė ecte nė terr pa njė dritė tė madhe; mbi ata qė banonin nė vendin e hijes sė vdekjes doli njė dritė.  

 

 


3


 

   <aaa see> Ti e ke rritur kombin, ke shtuar gėzimin e tyre; ata gėzohen para teje ashtu si gėzohet dikush nė korrje dhe ashtu si gėzohet kur ndahet plaēka e luftės.  

 

 


4


 

   <aaa see> Sepse ti ke thyer zgjedhėn qė rėndonte mbi tė, shkopin mbi kurrizin e tij dhe shufrėn e atij qė e shtypte, si nė ditėn e Madianit.  

 

 


5


 

   <aaa see> Sepse ēdo kėpucė luftėtari nė pėrleshje dhe ēdo mantel i rrėkėllyer nė gjak, do tė caktohet tė digjet dhe do tė jetė eshkė zjarri.  

 

 


6


 

   <aaa see> Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.  

 

 


7


 

   <aaa see> Nuk do tė ketė tė sosur rritja e perandorisė sė tij dhe paqja mbi fronin e Davidit dhe nė mbretėrinė e tij, pėr ta vendosur pa u tundur dhe pėr ta pėrforcuar me anė tė mėnēurisė dhe tė drejtėsisė, tani dhe pėrjetė. Kėtė ka pėr tė bėrė zelli i Zotit tė ushtrive.  

 

 


8


 

   <aaa see> Zoti ka dėrguar njė fjalė kundėr Jakobit dhe ajo ka rėnė mbi Izraelin.  

 

 


9


 

   <aaa see> Tėrė populli do ta njohė, Efraimi dhe banorėt e Samarias, qė nė kryelartėsinė e tyre dhe arrogancėn e zemrės sė tyre thonė:  

 

 


10


 

   <aaa see> "Tullat kanė rėnė, por do ta rindėrtojmė me gurė tė latuar; fiqtė e Egjiptit janė prerė, por ne do t`i zėvendėsojmė me kedra".  

 

 


11


 

   <aaa see> Pėr kėtė Zoti do tė nxisė kundėr tij kundėrshtarėt e Retsinit dhe do tė nxisė armiqtė e tij:  

 

 


12


 

   <aaa see> Sirėt nga lindja, Filistejtė nga perėndimi, qė do ta hanė Izraelin gojėhapur. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.  

 

 


13


 

   <aaa see> Megjithatė populli nuk kthehet tek ai qė e godet dhe nuk kėrkon Zotin e ushtrive.  

 

 


14


 

   <aaa see> Prandaj Zoti do t`i presė Izraelit kokė dhe bisht, degė palme dhe xunkth brenda njė dite tė vetme.  

 

 


15


 

   <aaa see> Plaku dhe njeriu nga parėsia janė koka; dhe profeti qė u mėson tė tjerėve gėnjeshtra ėshtė bishti.  

 

 


16


 

   <aaa see> Ata qė udhėheqin kėtė popull e bėjnė tė shkojė nė rrugė tė gabuar, dhe ata qė udhėhiqen prej tyre i pėrpijnė.  

 

 


17


 

   <aaa see> Prandaj Zoti nuk do tė kėnaqet me tė rinjtė e tij dhe as do t`i vijė keq pėr jetimėt e tij dhe gratė e veja tė tij, sepse tė gjithė janė hipokritė dhe tė ēoroditur, dhe ēdo gojė thotė marrėzira. Megjithė tėrė kėto gjėra zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.  

 

 


18


 

   <aaa see> Sepse ligėsia djeg si njė zjarr, qė pėrpin ferra dhe gjemba dhe flakėron nė pjesėn e dendur tė pyllit, qė ngrihet lart si njė shtyllė tymi.  

 

 


19


 

   <aaa see> Pėr shkak tė zemėrimit tė Zotit tė ushtrive vendi digjet dhe populli ėshtė si eshkė pėr zjarrin; askujt nuk i vjen keq pėr vėllanė e vet.  

 

 


20


 

   <aaa see> Kėputet nga e djathta, por uria vazhdon; gėlltitet nga e majta, por pa u ngopur; secili pėrpin mishin e krahut tė vet.  

 

 


21


 

   <aaa see> Manasi pėrpin Efraimin, dhe Efraimi Manasin; dhe tok janė kundėr Judės. Megjithėkėtė zemėrimi i tij nuk qetėsohet dhe dora e tij mbetet e shtrirė.  

 

 


Isaia 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: