Albanian Bible

Isaia 13

Isaia

Return to Index

Chapter 14

1


 

   Me qenė se Zotit do t`i vijė keq pėr Jakobin, ai do tė zgjedhė pėrsėri Izraelin dhe do t`i rivendosė nė tokėn e tyre; tė huajtė do tė bashkohen me ta dhe do tė lidhen me shtėpinė e Jakobit.  

 

 


2


 

   Popujt do t`i marrin dhe do t`i ēojnė pėrsėri nė vendin e tyre dhe shtėpia e Izraelit do t`i zotėrojė nė vendin e Zotit si robėr dhe robinja; do tė zėnė robėr ata qė i kishin zėnė robėr dhe do tė mbretėrojnė mbi shtypėsit e tyre.  

 

 


3


 

   Kėshtu qė ditėn nė tė cilėn Zoti do t`i japė prehje lodhjes sate, shqetėsimit tėnd nga skllavėria e rėndė sė cilės i ishe nėnshtruar,  

 

 


4


 

   ti do tė shqiptosh kėtė sentencė mbi mbretin e Babilonisė dhe do tė thuash: "Ashtu si mbaroi shtypėsi, tagrambledhja e arit ka mbaruar.  

 

 


5


 

   Zoti e ka thyer shkopin e tė pabesėve, skeptrin e tiranėve.  

 

 


6


 

   Ai qė nė tėrbim e sipėr godiste popujt me goditje tė pandėrprera, ai qė sundonte me zemėrim mbi kombet tani pėrndiqet pa mėshirė.  

 

 


7


 

   Mbarė dheu pushon i qetė, njerėzit shpėrthejnė nė britma gėzimi.  

 

 


8


 

   Madje edhe selvitė e kedrat e Libanit gėzohen pėr ty dhe thonė: "Qė kur ke rėnė, asnjė druvar s`ka dalė kundėr nesh".  

 

 


9


 

   Sheoli poshtė ėshtė nė lėvizje pėr ty, me qėllim qė tė tė dalė pėrpara kur tė vish; ai zgjon frymėt e tė vdekurve, tėrė princat e dheut; ka ngritur nga fronet e tyre gjithė mbretėrit e kombeve.  

 

 


10


 

   Tė gjithė e marrin fjalėn pėr tė tė thėnė: "Edhe ti je bėrė i dobėt si ne dhe je bėrė i ngjashėm me ne.  

 

 


11


 

   Salltaneti yt ka rėnė nė Sheol tok me tingujt e harpave tė tua; poshtė teje shtrihet njė shtrat me krimba dhe krimbat janė mbulesa jote".  

 

 


12


 

   Vallė, si ke rėnė nga qielli, o Lucifer, bir i agimit? Vallė si tė hodhėn pėr tokė ty qė i hidhje poshtė kombet?  

 

 


13


 

   Ti thoshnje nė zemrėn tėnde: "Unė do tė ngjitem nė qiell, do tė ngre fronin tim pėrmbi yjet e Perėndisė; do tė ulem mbi malin e asamblesė nė pjesėn skajore tė veriut;  

 

 


14


 

   do tė ngjitem mbi pjesėt mė tė larta tė reve, do tė jem i ngjashėm me Shumė tė Lartin".  

 

 


15


 

   Po pėrkundrazi do tė hidhesh nė Sheol, nė thellėsitė e gropės.  

 

 


16


 

   Ata qė tė shikojnė tė ngulin sytė, tė vėrejnė me kujdes dhe thonė: "Ky ėshtė njeriu qė e bėnte tokėn tė dridhej, qė i trondiste mbretėritė,  

 

 


17


 

   qė e katandisi botėn nė shkretėtirė, qė shkatėrron qytetet e saj dhe nuk i la kurrė tė shkojnė tė lirė robėrit e tij?".  

 

 


18


 

   Tė gjithė mbretėrit e kombeve, tėrė ata prehen nė lavdi, secili nė varrin e tij;  

 

 


19


 

   ty pėrkundrazi tė hodhėn larg varrit tėnd si njė farė e neveritshme, si njė rrobe tė tė vrarėve nga shpata, qė i zbresin mbi gurėt e gropės, si njė kufomė e shkelur.  

 

 


20


 

   Ti nuk do tė bashkohesh me ta nė varr, sepse ke shkatėrruar vendin tėnd dhe ke vrarė popullin tėnd; pasardhėsit e keqbėrėsve nuk do tė pėrmenden mė.  

 

 


21


 

   Pėrgatitni masakrėn e bijve tė tij pėr shkak tė paudhėsisė sė etėrve tė tyre, qė tė mos ngrihen mė pėr tė zotėruar tokėn dhe pėr tė mbushur faqen e dheut me qytete.  

 

 


22


 

   "Unė do tė ngrihem kundėr tyre", thotė Zoti i ushtrive, "dhe do tė shfaros nga Babilonia emrin dhe ata qė kishin shpėtuar, fėmijėt dhe pasardhėsit", thotė Zoti.  

 

 


23


 

   "Do tė bėj qė atje tė sundojė iriqi dhe moēali; do ta fshij me fshesėn e shkatėrrimit", thotė Zoti i ushtrive".  

 

 


24


 

   Zoti i ushtrive ėshtė betuar duke thėnė: "Nė tė vėrtetė ashtu siē e kam menduar ashtu do tė jetė, dhe ashtu si kam vendosur, kėshtu ka pėr tė ndodhur.  

 

 


25


 

   Do ta dėrrmoj Asirin nė vendin tim, do ta shkel nė malet e mia; atėherė zgjedha e tij do t`u hiqet atyre dhe barra tij do tė hiqet nga kurrizi i tyre.  

 

 


26


 

   Ky ėshtė plani i vendosur kundėr tė gjithė dheut dhe kjo ėshtė dora e shtrirė kundėr tė gjithė kombeve.  

 

 


27


 

   Me qenė se Zoti i ushtrive e ka vendosur kėtė, kush mund t`ia anullojė? Dora e tij ėshtė shtrirė dhe kush mund ta detyrojė ta tėrheqė?".  

 

 


28


 

   Nė vitin e vdekjes sė mbretit Ashaz u shqiptua kjo profeci:  

 

 


29


 

   "Mos u gėzo, o Filisti e tėrė, sepse shufra qė tė godiste ėshtė thyer! Sepse nga rrėnja e gjarpėrit ka pėr tė dalė njė nėpėrkė, dhe fryti i saj do tė jetė njė gjarpėr i zjarrtė dhe fluturues.  

 

 


30


 

   Tė parėlindurit e tė varfėrve do tė kenė ē`tė hanė dhe nevojtarėt do tė pushojnė tė sigurt; por do tė bėj qė tė vdesin urie rrėnjėt e tua dhe kjo do tė shkatėrrojė mbetjen tėnde.  

 

 


31


 

   Bėrtit, o portė, thirr, o qytet! Shkrihu, o Filisti e tėrė, sepse nga veriu vjen njė tym, dhe askush nuk lė vendin e tij nė radhėt e veta".  

 

 


32


 

   Ēfarė pėrgjigje do t`u jepet lajmėtarėve tė kėtij kombi? "Qė Zoti ka themeluar Sionin dhe qė nė tė gjejnė strehė tė mjerėt e popullit tė tij".  

 

 


Isaia 15

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: