Albanian Bible

Isaia 16

Isaia

Return to Index

Chapter 17

1


 

   Profecia kundėr Damaskut. "Ja, Damasku do tė pushojė sė qėni njė qytet dhe do tė bėhet njė grumbull gėrmadhash.  

 

 


2


 

   Qytetet e Aroerit do tė braktisen; do tė bėhen kullota pėr kopetė qė do tė pushojnė aty pa i trembur askush.  

 

 


3


 

   Efraimit do t`i hiqet fortesa, Damaskut mbretėria; dhe pjesa tjetėr e Sirisė do tė jetė si lavdia e bijve tė Izraelit", thotė Zoti i ushtrive.  

 

 


4


 

   "Atė ditė do tė ndodhė qė lavdia e Jakobit do tė zhduket dhe shėndoshja e tepėrt e trupit e tij do tė konsumohet.  

 

 


5


 

   Do tė ndodhė ashtu si kur korrėsi mbledh grurin dhe me krahun e tij pret kallinjtė; do tė ndodhė ashtu si kur mblidhen kallinjtė nė luginėn e Refaimit;  

 

 


6


 

   Do tė mbeten disa vile pėr tė mbledhur, ashtu si kur shkunden ullinjtė: dy apo tre ullinj nė majė tė degėve mė tė larta, katėr ose pesė mbi degėt mė tė ngarkuara", thotė Zoti, Perėndia i Izraelit.  

 

 


7


 

   Atė ditė njeriu do ta kthejė shikimin e tij nė drejtim tė Krijuesit tė tij dhe sytė e tij do tė shikojnė tė Shenjtin e Izraelit.  

 

 


8


 

   Nuk do tė drejtohet mė te altarėt, vepėr e duarve tė tij dhe nuk do tė shikojė mė atė qė kanė bėrė gishtėrinjtė e tij as te Asherimėt dhe te altarėt pėr temjan.  

 

 


9


 

   Atė ditė qytetet e fortifikuara tė tij do tė jenė si njė vend i braktisur nė pyll ose si njė degė e braktisur pėrpara bijve tė Izraelit, dhe kjo do tė jetė njė shkretim.  

 

 


10


 

   Sepse ke harruar Perėndinė e shpėtimit tėnd dhe nuk je kujtuar pėr Shkėmbin e forcės sate, prandaj mbolle plantacione dhe i ke shartuar me shartesa tė huaja.  

 

 


11


 

   Ditėn qė i mbolle i rrethove me njė gardh; nė mėngjes mbijnė farat e tua, por vjelja do tė jetė njė tog rrėnojash ditėn e sėmundjes dhe tė dhembjes sė pashėrueshme.  

 

 


12


 

   Ah, zhurma e njė numri tė madh popujsh, qė zhurmojnė si gjėmimi i detit dhe si buēima e kombeve, zhurmojnė si buēima e ujėrave tė fuqishme!  

 

 


13


 

   Kombet zhurmojnė si buēima e shumė ujėrave, por Perėndia i kėrcėnon, dhe ata ikin larg, tė shtyrė si byku i maleve pėrpara erės, si njė dredhė pluhuri pėrpara shakullimės.  

 

 


14


 

   Nė mbrėmje, ja tmerri, dhe para mėngjesit nuk ka mė asgjė. Kjo ėshtė pjesa e atyre qė na plaēkitin, qė na bėjnė pre.  

 

 


Isaia 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: