Albanian Bible

Isaia 17

Isaia

Return to Index

Chapter 18

1


 

   Mjerė ai vend me krahė tė zhurmshėm qė ndodhet matanė lumenjve tė Etiopisė,  

 

 


2


 

   qė dėrgon lajmėtarė me anė tė detit nė anijeza prej papirusi mbi ujėrat, duke thėnė: "Shkoni, o lajmėtarė tė shpejtė, nė drejtim tė njė kombi shtatlartė dhe lėkurėndritur, nė drejtim tė njė populli tė cilin e kanė frikė qė nga fillimi i tij e mė pas, komb i fuqishėm qė shkel ēdo gjė, vendi i tė cilit ndahet nga lumenjtė".  

 

 


3


 

   Ju tė gjithė, banorė tė botės dhe ata qė banojnė mbi tokė shikoni flamurin kur ky do tė ngrihet mbi malet dhe dėgjoni borinė kur ajo do tė bjerė!  

 

 


4


 

   Sepse kėshtu mė ka thėnė Zoti: "Do tė rri i qetė dhe do tė shikoj nga banesa ime si njė nxehtėsi e kthjellet dhe e ndritshme nė dritėn e diellit, si njė re vesė nė vapėn e korrjes".  

 

 


5


 

   Sepse para korrjes, kur lulėzimi ka marrė fund dhe lulja ėshtė bėrė njė vile nė fazėn e pjekurisė, ai do t`i presė degėzat me kmesė dhe do tė shkulė e do t`i presė shermendėt.  

 

 


6


 

   Ata tė gjithė tok do tė mbeten tė braktisur shpendėve grabitqarė tė maleve dhe kafshėve tė tokės; zogjtė grabitqarė do tė kalojnė mbi ta gjatė verės dhe kafshėt e tokės do tė kalojnė mbi ta gjatė dimrit.  

 

 


7


 

   Nė kėtė kohė do t`i sjellė oferta Zotit tė ushtrive njė komb shtatlartė dhe lėkurėndritur, njė popull qė e kanė frikė qė nga fillimet e tij e mė pas, njė komb i fuqishėm qė shkel ēdo gjė, vendi i tė cilit pėrshkohet nga lumenj; do tė ēohen nė vendin ku ndodhet emri i Zotit tė ushtrive, nė malin Sion.  

 

 


Isaia 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: