Albanian Bible

Isaia 51

Isaia

Return to Index

Chapter 52

1


 

   Rizgjohu, rizgjohu, rivishu me forcėn tėnde, o Sion; vish rrobat e tua tė mrekullueshme, o Jeruzalem, qytet i shenjtė! Sepse nuk do tė hyjnė mė te ti i parrethpreri dhe i papastri.  

 

 


2


 

   Shkunde pluhurin qė ke nė kurriz, ēohu dhe ulu ndenjur, o Jeruzalem; zgjidhi zinxhirėt qė ke nė qafė, o bijė e Sionit, qė je nė robėri!  

 

 


3


 

   Sepse kėshtu thotė Zoti: "Ju kanė shitur pėr asgjė dhe do tė shpengoheni pa para".  

 

 


4


 

   Sepse kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Populli im zbriti sė lashti nė Egjipt pėr tė banuar; pastaj Asiri e shtypi pa shkak.  

 

 


5


 

   Dhe tani ēfarė po bėj unė kėtu?", thotė Zoti, "ndėrsa popullin tim e kanė hequr larg pėr asgjė? Ata qė e sundojnė, bėjnė qė ai tė rėnkojė", thotė Zoti, "dhe emri im shahet vazhdimisht tėrė ditėn.  

 

 


6


 

   Prandaj populli im do tė njohė emrin tim, prandaj do tė kuptojė atė ditė qė jam unė qė kam folur: "Ja ku jam!"".  

 

 


7


 

   Sa tė bukura janė mbi malet kėmbėt e lajmėtarit qė sjell lajme tė mira qė njofton paqen, qė sjell lajme tė bukura mbi gjėra tė mira, qė shpall shpėtimin, qė i thotė Sionit: "Perėndia yt mbretėron!".  

 

 


8


 

   Dėgjo! Rojet e tua ngrenė zėrin dhe lėshojnė bashkė britma gėzimi, sepse shohin me sytė e tyre Zotin qė kthehet nė Sion.  

 

 


9


 

   Shpėrtheni bashkė nė britma gėzimi, o rrėnoja tė Jeruzalemit, sepse Zoti ngushėllon popullin e tij dhe ēliron Jeruzalemin.  

 

 


10


 

   Zoti ka zhveshur krahun e tij tė shenjtė para syve tė tė gjitha kombeve; tė gjitha skajet e tokės do tė shohin shpėtimin e Perėndisė tonė.  

 

 


11


 

   Ikni, ikni, dilni andej, mos prekni asgjė tė papastėr! Dilni nga ambienti i saj, pastrohuni, ju qė mbani vazot e Zotit!  

 

 


12


 

   Sepse ju nuk do tė niseni me nxitim dhe nuk do tė shkoni me turr, sepse Zoti do tė ecė para jush, Perėndia i Izraelit do tė jetė praparoja juaj.  

 

 


13


 

   Ja, shėrbėtori im do tė begatohet, do tė ngrihet dhe do tė lartėsohet shumė.  

 

 


14


 

   Duke qenė se shumė veta u ēuditėn me ty, sepse pamja e tij ishte e shfytyruar mė tepėr se e ēdo njeriu tjetėr dhe fytyra e tij ishte ndryshe nga ajo e bijve tė njeriut,  

 

 


15


 

   kėshtu ai do tė spėrkasė shumė kombe; mbretėrit do tė mbyllin gojėn para tij, sepse do tė shohin ēfarė nuk u ishte treguar kurrė atyre dhe do tė kuptojnė ato qė nuk kishin dėgjuar.  

 

 


Isaia 53

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: