Albanian Bible

Jeremia 18

Jeremia

Return to Index

Chapter 19

1


 

   Kėshtu ka thėnė Zoti: "Shko e bli njė poē balte pėr ujė; pastaj merr disa pleq nga populli dhe disa pleq nga priftėrinjtė  

 

 


2


 

   dhe dil nė drejtim tė luginės sė birit tė Hinomit qė ndodhet nė hyrje tė Portės sė poēerisė dhe aty shpall fjalėt qė do tė tė them.  

 

 


3


 

   Do tė thuash kėshtu: Dėgjoni fjalėn e Zotit, o mbret i Judės dhe banorė tė Jeruzalemit. Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Ja, unė do tė sjell mbi kėtė vend njė fatkeqėsi tė tillė qė do tė bėjė tė shungullojnė veshėt e cilitdo qė do ta dėgjojė,  

 

 


4


 

   sepse mė kanė braktisur, kanė pėrdhosur kėtė vend dhe u kanė djegur temjan perėndive tė tjera, qė nuk i njihnin as ata vetė, as etėrit e tyre, as mbretėrit e Judės, dhe e kanė mbushur kėtė vend me gjakun e tė pafajmėve;  

 

 


5


 

   i kanė ndėrtuar vendet e larta Baalit pėr tė djegur bijtė e tyre nė zjarr si olokaust Baalit, gjė qė nuk kisha urdhėruar dhe pėr tė cilėn nuk kisha folur kurrė dhe nuk mė kishte shkuar ndėr mend.  

 

 


6


 

   Prandaj ja, ditėt po vijnė", thotė Zoti, "kur ky vend nuk do tė quhet mė "Tofet", as "Lugina e birit tė Hinomit", por "Lugina e masakrės".  

 

 


7


 

   Unė do t`i bėj tė kota qėllimet e Judės dhe tė Jeruzalemit nė kėtė vend dhe do tė bėj qė tė rrėzohen nga shpata pėrpara armiqve tė tyre, dhe nga dora e atyre qė kėrkojnė jetėn e tyre, dhe do t`ua jap kufomat e tyre si ushqim shpendėve tė qiellit dhe kafshėve tė tokės.  

 

 


8


 

   Do ta katandis kėtė qytet nė njė shkatėrrim dhe nė njė objekt talljeje; kushdo qė do t`i kalojė pranė do tė mbetet i habitur dhe do tė fillojė tė fishkėllojė pėr tėrė plagėt e tij.  

 

 


9


 

   Do tė bėj tė hanė mishin e bijve tė tyre dhe mishin e bijave tė tyre dhe do tė hanė mishin e njėri tjetrit gjatė rrethimit dhe shtrėngesės nė tė cilat do t`i ngushtojnė armiqtė e tyre dhe ata qė kėrkojnė jetėn e tyre.  

 

 


10


 

   Pastaj do tė thyesh poēin nė prani tė atyre njerėzve qė do tė kenė ardhur me ty  

 

 


11


 

   dhe do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Kėshtu do tė copėtoj kėtė popull dhe kėtė qytet, ashtu si copėtohet njė poē balte, qė nuk mund tė ndreqet mė; atėherė do t`i varrosin tė vdekurit nė Tofet, sepse nuk do tė ketė mė vend pėr t`i varrosur.  

 

 


12


 

   Kėshtu do tė veproj nė kėtė vend, thotė Zoti, dhe me banorėt e tij, duke e bėrė kėtė qytet si Tofeti.  

 

 


13


 

   Shtėpitė e Jeruzalemit dhe shtėpitė e mbretėrve tė Judės do tė jenė tė papastra ashtu si vendi i Tofetit qė janė tė gjitha shtėpitė mbi ēatitė e tė cilave i kanė djegur temjan tėrė ushtrisė sė qiellit dhe u kanė bėrė libacione perėndive tė tjera".  

 

 


14


 

   Pastaj Jeremia u kthye nga Tofeti, ku Zoti e kishte dėrguar tė profetizonte, u ndal tek oborri i shtėpisė tė Zotit dhe i tha tėrė popullit:  

 

 


15


 

   "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive, Perėndia i Izraelit: Ja, unė po sjell mbi kėtė qytet dhe mbi tė gjitha lagjet e tij tė jashtme tėrė tė keqen qė shqiptova kundėr tij, sepse kanė fortėsuar qafėn e tyre pėr tė mos dėgjuar fjalėt e mia".  

 

 


Jeremia 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: