Albanian Bible

Jeremia 36

Jeremia

Return to Index

Chapter 37

1


 

   Mbreti Sedekia, bir i Josias, qė Nebukadnetsari, mbret i Babilonisė, e kishte bėrė mbret nė vendin e Judės, mbretėroi nė vend tė Koniahut, birit tė Jehojakimit.  

 

 


2


 

   Por as ai, as shėrbėtorėt e tij, as populli i vendit nuk i dėgjuan fjalėt qė Zoti kishte shqiptuar me anė tė profetit Jeremia.  

 

 


3


 

   Mbreti Sedekia dėrgoi Jehukalin, birin e Shelemiahut, dhe priftin Sofoni, birin e Maasejahut, te profeti Jeremia pėr t`i thėnė: "Oh, lutju pėr ne Zotit, Perėndisė tonė".  

 

 


4


 

   Jeremia shkonte e vinte nė popull, sepse akoma nuk e kishin shtėnė nė burg.  

 

 


5


 

   Ndėrkohė ushtria e Faraonit kishte dalė nga Egjipti; sapo Kaldeasit qė rrethonin Jeruzalemin e mėsuan kėtė lajm, u larguan nga Jeruzalemi.  

 

 


6


 

   Atėherė fjala e Zotit iu drejtua profetit Jeremia, duke thėnė:  

 

 


7


 

   "Kėshtu thotė Zoti, Perėndia i Izraelit: Do t`i thoni kėshtu mbretit tė Judės qė ju ka dėrguar pėr t`u konsultuar me mua: Ja, ushtria e Faraonit, qė kishte dalė pėr t`ju ndihmuar, do tė kthehet nė vendin e vet, nė Egjipt.  

 

 


8


 

   Kaldeasit do tė kthehen dhe do tė luftojnė kundėr kėtij qyteti, do ta shtien nė dorė dhe do ti vėnė flakėn".  

 

 


9


 

   Kėshtu thotė Zoti: "Mos gėnjeni veten duke thėnė: "Kaldeasit do tė ikin me siguri nga ne", sepse nuk do tė ikin.  

 

 


10


 

   Edhe sikur tė arrini ta mundni tėrė ushtrinė e Kaldeasve qė luftojnė kundėr jush dhe tė mbeteshin vetėm disa tė plagosur, kėta do tė ngriheshin secili nė ēadrėn e vet dhe do t`i vinin flakėn kėtij qyteti".  

 

 


11


 

   Ndodhi qė, kur ushtria e Kaldeasve u largua nga Jeruzalemi pėr shkak tė ushtrisė sė Faraonit,  

 

 


12


 

   Jeremia doli nga Jeruzalemi pėr tė shkuar nė vendin e Beniaminit pėr tė marrė pjesėn e tij tė trashėgimisė nė mes tė popullit.  

 

 


13


 

   Por, kur arriti te porta e Beniaminit, ku ishte njė kapiten roje qė quhej Irijah, biri i Shelemiahut, bir i Hananiahut, ky e arrestoi profetin Jeremia, duke thėnė: "Ti je bėrė me Kaldeasit".  

 

 


14


 

   Jeremia u pėrgjigj "Nuk ėshtė e vėrtetė, unė nuk po bėhem me Kaldeasit", por ai nuk ia vuri veshin. Kėshtu Irijahu e arrestoi Jeremian dhe e ēoi te princat.  

 

 


15


 

   Princat u zemėruan me Jeremian, e rrahėn dhe e futėn nė burg nė shtėpinė e shkruesit Jonathan tė cilėn e kishin kthyer nė burg.  

 

 


16


 

   Kur Jeremia hyri nė shtėpinė e burgut tė nėndheshėm, nė qeli, mbeti aty shumė ditė.  

 

 


17


 

   Pastaj mbreti Sedekia dėrgoi ta marrin, e pyeti fshehurazi nė shtėpinė e tij dhe i tha: "A ka ndonjė fjalė nga ana e Zotit?". Jeremia u pėrgjigj: "Po, ka". Dhe shtoi: "Ti do tė jepesh nė dorė tė mbretit tė Babilonisė".  

 

 


18


 

   Pėrveē kėsaj Jeremia i tha mbretit Sedekia: "Ēfarė faji kam kryer kundėr teje, kundėr shėrbėtorėve tė tu ose kundėr kėtij populli, qė mė fute nė burg?  

 

 


19


 

   Ku janė tani profetėt tuaj qė ju profetizonin duke thėnė: "Mbreti i Babilonisė nuk do tė vijė kundėr jush as kundėr kėtij vendi"?  

 

 


20


 

   Tani dėgjo, tė lutem, o mbret imzot, lutja ime tė jetė e pėlqyer para teje dhe mos mė kthe nė shtėpinė e shkruesit Jonathan, qė tė mos vdes atje".  

 

 


21


 

   Atėherė mbreti Sedekia urdhėroi qė Jeremia tė ruhej nė oborrin e burgut dhe t`i jepej ēdo ditė njė copė bukė nga rruga e furrtarėve, deri sa tė mbarohej gjithė buka e qytetit. Kėshtu Jeremia mbeti nė oborrin e burgut.  

 

 


Jeremia 38

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: