Albanian Bible

Ezekieli 36

Ezekieli

Return to Index

Chapter 37

1


 

   Dora e Zotit u ndodh mbi mua, mė ēoi jashtė nė Frymėn e Zotit, dhe mė lėshoi nė mes tė njė lugine qė ishte plot me kocka.  

 

 


2


 

   Pastaj mė bėri tė kaloj afėr tyre, rreth e qark; dhe ja, ishin nė sasi tė madhe mbi sipėrfaqen e luginės; dhe ja, ishin shumė tė thata.  

 

 


3


 

   Mė tha: "Bir njeriu, a mund tė rijetojnė kėto kocka?". Unė u pėrgjigja: "O Zot, o Zot, ti e di".  

 

 


4


 

   Mė tha akoma: "Profetizo kėtyre kockave dhe u thuaj atyre: Kocka tė thata, dėgjoni fjalėn e Zotit.  

 

 


5


 

   Kėshtu ju thotė Zoti, Zoti, kėtyre kockave: Ja, unė po fus te ju frymėn dhe ju do tė rijetoni.  

 

 


6


 

   Do tė vė mbi ju mishin, do t`ju mbuloj me lėkurė dhe do tė shtie te ju frymėn, dhe do tė jetoni; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti".  

 

 


7


 

   Profetizova ashtu si mė ishte urdhėruar; ndėrsa profetizoja, pati njė zhurmė; dhe ja njė tronditje; pastaj kockat iu afruan njėra tjetrės.  

 

 


8


 

   Ndėrsa po shikoja, ja ku u rritėn mbi ta dejet dhe mishi, qė lėkura i mbuloi; por fryma nuk ishte tek ato.  

 

 


9


 

   Atėherė ai mė tha: "Profetizoji frymės, profetizo bir njeriu dhe i thuaj frymės: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Frymė, eja nga tė katėr erėrat dhe fryj mbi kėta tė vrarė, qė tė jetojnė".  

 

 


10


 

   Kėshtu profetizova, si mė kishte urdhėruar dhe shpirti hyri nė to, dhe u kthyen nė jetė dhe u ngritėn mė kėmbė; ishte njė ushtri e madhe, shumė e madhe.  

 

 


11


 

   Pastaj mė tha: "Bir njeriu, kėto kocka janė gjithė shtėpia e Izraelit. Ja, ato thonė: "Kockat tona janė tė thata, shpresa jonė ėshtė zhdukur dhe ne jemi tė humbur".  

 

 


12


 

   Prandaj profetizo dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė hap varret tuaja, do t`ju bėj tė dilni nga varret tuaja, o populli im, do t`ju ēoj pėrsėri nė vendin e Izraelit.  

 

 


13


 

   Do tė pranoni qė unė jam Zoti, kur tė hap varret tuaja dhe t`ju bėj tė dilni nga varret tuaja, o populli im.  

 

 


14


 

   Do tė shtie te ju Frymėn tim dhe ju do tė jetoni, dhe do t`ju ēoj nė tokėn tuaj; atėherė do tė pranoni qė unė, Zoti, fola dhe e kam kryer kėtė gjė", thotė Zoti.  

 

 


15


 

   Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:  

 

 


16


 

   "Ti, bir njeriu, merr njė copė dru dhe mbi tė shkruaj: "Pėr Judėn dhe pėr bijtė e Izraelit, shokė tė tij". Pastaj merr njė copė tjetėr dru dhe shkruaj mbi tė: "Pėr Jozefin, bastun i Efraimit dhe i tėrė shtėpisė sė Izraelit, shokė tė tij".  

 

 


17


 

   Afroi pastaj njeri te tjetri nė njė dru tė vetėm, me qėllim qė tė bėhen njė gjė e vetme nė dorėn tėnde.  

 

 


18


 

   Kur bijtė e popullit tėnd do tė tė flasin, duke thėnė: "A do tė na shpjegosh ē`kuptim kanė kėto gjėra pėr ty?",  

 

 


19


 

   ti do t`u thuash atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė marr drurin e Jozefit, qė ėshtė nė dorė tė Efraimit, dhe fiset e Izraelit qė janė shokė tė tij, dhe do t`i bashkoj me kėtė, domethėnė me drurin e Judės, pėr ta bėrė njė dru tė vetėm; kėshtu ata do tė bėhen njė gjė e vetme nė dorėn time.  

 

 


20


 

   Mbaj nė dorėn tėnde para syve tė tyre drurėt mbi tė cilėt ke shkruar,  

 

 


21


 

   dhe u thuaj atyre: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: Ja, unė do tė marr bijtė e Izraelit nga kombet ndėr tė cilėt kanė vajtuar, do t`i mbledh nga ēdo anė dhe do t`i ēoj pėrsėri nė vendin e tyre,  

 

 


22


 

   dhe do tė bėj njė komb tė vetėm prej tyre nė vend, nė malet e Izraelit; njė mbret i vetėm do tė mbretėrojė mbi tė gjithė ata; nuk do tė jenė mė dy kombe, as do tė ndahen mė nė dy mbretėri.  

 

 


23


 

   Nuk do tė ndoten mė me idhujt e tyre, me veprimet e tyre tė neveritshme dhe me gjithė shkeljet e tyre; do t`i ēliroj nga tė gjitha vendet ku kanė banuar dhe ku kanė kryer mėkate, dhe do t`i pastroj; kėshtu do tė jenė populli im dhe unė do tė jem Perėndia i tyre.  

 

 


24


 

   Shėrbėtori im David do tė jetė mbret mbi ta dhe do tė ketė njė bari tė vetėm pėr tė gjithė; ata do tė ecin sipas dekreteve tė mia, do tė respektojnė statutet e mia dhe do t`i zbatojnė nė praktikė.  

 

 


25


 

   Dhe do tė banojnė nė vendin qė i dhashė shėrbėtorit tim Jakob, atje ku banuan etėrit tuaj. Do tė banojnė aty ata, bijtė e tyre dhe bijtė e bijve tė tyre pėr jetė dhe shėrbėtori im David do tė jetė princi i tyre pėrjetė.  

 

 


26


 

   Do tė lidh me ta njė besėlidhje paqeje; do tė jetė njė besėlidhje e pėrjetshme me ta; do t`i bėj tė qėndrueshėm, do t`i shumoj dhe do tė vė shenjtėroren time nė mes tyre pėrjetė.  

 

 


27


 

   Banesa ime do tė jetė pranė tyre; po, po unė do tė jem Perėndia i tyre dhe ata do tė jenė populli im.  

 

 


28


 

   Edhe kombet do tė pranojnė qė unė, Zoti, e shenjtėroj Izraelin, kur shenjtėrorja ime tė jetė nė mes tyre pėrjetė".  

 

 


Ezekieli 38

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: