Albanian Bible

Osea 3

Osea

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Dėgjoni fjalėn e Zotit, o bij tė Izraelit, sepse Zoti ka njė konflikt me banorėt e vendit: "Nuk ka nė fakt as sinqeritet, as mėshirė dhe as njohje tė Perėndisė nė vend.  

 

 


2


 

   Nuk bėhet tjetėr pėrveē shpėrbetimeve, gėnjeshtrave, vrasjeve, vjedhjeve, shkeljeve tė kurorės, shkeljeve tė ēdo kufizimi dhe derdhet gjak mbi gjak.  

 

 


3


 

   Pėr kėtė shkak vendi do tė jetė nė zi dhe tėrė banorėt e tij do tė vuajnė, bashkė me kafshėt e fushės dhe me shpendėt e qiellit; madje edhe peshqit e detit do tė eliminohen.  

 

 


4


 

   Megjithatė askush tė mos kundėrshtojė, askush tė mos qortojė tjetrin, sepse populli yt ėshtė si ai qė grindet me priftin.  

 

 


5


 

   Prandaj ti do tė pengohesh ditėn dhe profeti gjithashtu do tė pengohet natėn bashkė me ty; dhe unė do tė shkatėrroj nėnėn tėnde.  

 

 


6


 

   Populli im vdes pėr mungesė njohurish. Duke qenė se ti ke refuzuar njohjen, edhe unė do tė tė refuzoj si prifti im; duke qenė se ti ke harruar ligjin e Perėndisė tėnd, edhe unė do tė harroj bijtė e tu.  

 

 


7


 

   Sa mė tepėr janė shumuar, aq mė tepėr kanė mėkatuar kundėr meje; do ta kthej lavdinė e tyre nė turp.  

 

 


8


 

   Ata ushqehen me mėkatin e popullit tim dhe e lidhin zemrėn e tyre me paudhėsinė e tij.  

 

 


9


 

   Si pėr popullin ashtu do tė jetė edhe pėr priftin: unė do t`i dėnoj ata pėr sjelljen e tyre dhe do t`i shpėrblej pėr veprat e tyre.  

 

 


10


 

   Do tė hanė, por nuk do tė ngopen; do tė kurvėrohen, por nuk do tė shtohen; sepse kanė hequr dorė nga dėgjimi i Zotit.  

 

 


11


 

   Prostitucioni, vera dhe mushti tė lėnė pa mend.  

 

 


12


 

   Populli im konsulton idhujt e tij prej druri dhe shkopi i tij i jep udhėzime, sepse fryma e prostitucionit i devijon, dhe ata kurvėrohen, duke u shmangur nga Perėndia e tyre.  

 

 


13


 

   Ata bėjnė flijime mbi majat e maleve, djegin temjan ndėr kodra, nėn lisin, plepin dhe bafrėn, sepse hija e tyre ėshtė e kėndshme. Prandaj bijat tuaja kurvėrohen dhe nuset e bijve tuaj shkelin kurorėn.  

 

 


14


 

   Nuk do t`i dėnoj bijat tuaja nė se kurvėrohen, as nuset e bijve tuaj nė se shkelin kurorėn, sepse ata vetė veēohen me prostitutat dhe ofrojnė flijime bashkė me prostitutat e tempujve; prandaj njerėzia qė nuk ka mend do tė vdesė.  

 

 


15


 

   Nė qoftė se ti, Izrael, kurvėrohesh, Juda nuk ka faj. Mos shkoni nė Gilgal, mos u ngjitni nė Beth-aven dhe mos u betoni duke thėnė: "Ashtu si Zoti rron".  

 

 


16


 

   Sepse Izraeli ėshtė kokėfortė si njė mėshqerrė kryeneēe, tani Zoti do ta kullotė si njė qengj nė njė vend tė hapur.  

 

 


17


 

   Efraimi u bashkua me idhujt, lėre tė veprojė.  

 

 


18


 

   Edhe kur qejfet e tyre kanė mbaruar, kryejnė vazhdimisht kurvėrime; krerėt e tyre e duan shumė turpin.  

 

 


19


 

   Era i ka lidhur nė krahėt e vet dhe atyre do t`u vijė turp pėr flijimet e tyre".  

 

 


Osea 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: