Albanian Bible

Amosi 1

Amosi

Return to Index

Chapter 2

1


 

   Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Moabit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse ka djegur kockat e mbretit tė Edomit, duke i katandisur nė gėlqere.  

 

 


2


 

   Prandaj do tė dėrgoj zjarr nė Moab, qė do tė gllabėrojė pallatet e Keriothit, dhe Moabi do tė vdesė nė mes tė rrėmujės, tė britmės sė luftės dhe tė tingullit tė borive.  

 

 


3


 

   Do tė shfaros nga mesi i tij gjykatėsin dhe do tė vras tėrė krerėt e tij bashkė me tė", thotė Zoti.  

 

 


4


 

   Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Judės, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse kanė pėrēmuar ligjin e Zotit dhe nuk kanė respektuar statutet e tij. Kėshtu idhujt, pas tė cilėve shkuan etėrit e tyre, i kanė bėrė tė devijojnė.  

 

 


5


 

   Prandaj do tė dėrgoj zjarr nė Judė, qė do tė gllabėrojė pallatet e Jeruzalemit".  

 

 


6


 

   Kėshtu thotė Zoti: "Pėr tre krime tė Izraelit, madje pėr katėr, unė nuk do ta revokoj ndėshkimin e tij, sepse e shesin me pare tė drejtin dhe tė varfrin pėr njė palė sandale,  

 

 


7


 

   ata qė dėshirojnė fort tė shohin pluhurin e tokės mbi kryet e tė varfėrve dhe shkelin tė drejtėn e tė pėrulurve. Njė njeri dhe ati i tij shkojnė bashkė te po ajo vajzė, pėr tė pėrdhosur emrin tim tė shenjtė.  

 

 


8


 

   Shtrihen rreth ēdo altari me rroba qė kanė marrė hua dhe nė shtėpinė e perėndive tė tyre pinė verėn e atyre qė janė dėnuar me gjobė.  

 

 


9


 

   Unė, pra, e shkatėrrova para tyre Amoreon, qė ishte i gjatė sa ėshtė i gjatė kedri dhe ishte fortė si lisi; unė shkatėrrova frytin e tij lart dhe rrėnjėt e tij poshtė.  

 

 


10


 

   Unė ju nxora gjithashtu nga vendi i Egjiptit dhe ju ēova pėr dyzet vjet nė shkretėtirė, pėr t`ju dhėnė nė trashėgimi vendin e Amoreut.  

 

 


11


 

   Nxora disa profetė midis bijve tuaj dhe Nazirej midis tė rinjve tuaj. Vallė, nuk ėshtė kėshtu, o bij tė Izraelit?", thotė Zoti.  

 

 


12


 

   "Por i keni detyruar Nazirejtė tė pinė verė dhe i keni urdhėruar profetėt duke thėnė: "Mos profetizoni".  

 

 


13


 

   Unė jam i shtypur poshtė jush, ashtu siē ėshtė e shtypur qerrja e mbushur me duaj.  

 

 


14


 

   Prandaj i shpejti nuk do tė ketė mundėsi tė ikė, i forti nuk do tė konsolidojė forcėn e tij dhe njeriu trim nuk do ta shpėtojė jetėn e tij.  

 

 


15


 

   Kush pėrdor harkun nuk do tė mund tė rezistojė, kush ka kėmbė tė shpejta nuk do t`ia dalė tė ikė, as ka pėr tė shpėtuar jetėn e vet kalorėsi mbi kalė.  

 

 


16


 

   Atė ditė mė trimi ndėr trimat do tė ikė lakuriq", thotė Zoti.  

 

 


Amosi 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: