Albanian Bible

Amosi 9

Abdia

Return to Index

Chapter 1

1


 

   Vegimi i Abdias. Kėshtu thotė Zoti, Zoti, pėr Edomin: "Ne kemi dėgjuar njė mesazh nga Zoti dhe njė ambasador ėshtė dėrguar midis kombeve pėr tė thėnė: "Lėvizni dhe tė ngrihemi kundėr tij pėr tė luftuar".  

 

 


2


 

   Ja, unė do tė tė bėj tė vogėl midis kombeve; ti do tė jesh shumė i pėrbuzur.  

 

 


3


 

   Krenaria e zemrės sate tė ka mashtruar, o ti qė banon nė tė ēarat e shkėmbinjve, ku ke bėrė banesėn tėnde tė lartė, qė thua nė zemrėn tėnde: "Kush do tė mė zbresė pėr tokė?"  

 

 


4


 

   Edhe sikur ti tė ngrihesh lart si njė shqiponjė dhe ta vije folenė tėnde midis yjeve, unė do tė tė zbres nga atje lart", thotė Zoti.  

 

 


5


 

   "Po tė tė vinin natėn cuba ose kusarė, si do tė shkatėrroheshe! A nuk do tė vidhnin aq sa u mjafton? Po tė tė vinin vjelėsit e rrushit, a nuk do tė linin disa vile pėr tė mbledhur?  

 

 


6


 

   Oh, sa do ta zhbirojnė Esaun, si do t`i rrėmojnė skutat e tij!  

 

 


7


 

   Tėrė aleatėt e tu do tė tė shtrėngojnė nė kufi, ata qė ishin nė paqe me ty do tė tė mashtrojnė dhe do tė kenė epėrsi mbi ty; ata qė hanė bukėn tėnde do tė kurdisin gracka; por ai nuk e kupton kėtė.  

 

 


8


 

   Atė ditė", thotė Zoti, "unė do tė zhduk nga Edomi njerėzit e ditur dhe nga mali i Esaut mėnēurinė.  

 

 


9


 

   Atėherė trimat e tu do t`i zėrė tmerri, o Teman, derisa ēdo njeri tė shfaroset nga mali i Esaut nė masakėr.  

 

 


10


 

   Pėr shkak tė dhunės kundėr vėllait tėnd Jakob, turpi do tė tė mbulojė dhe do tė shfarosesh pėrjetė.  

 

 


11


 

   Sepse ti ishe i pranishėm ditėn qė ti rrije mėnjanė, ditėn qė tė huajt e ēonin nė robėri ushtrinė e tij dhe tė huajt hynin nga portat e tij dhe hidhnin nė short fatet e Jeruzalemit, edhe ti ishe si njė prej tyre.  

 

 


12


 

   Por ti nuk duhet tė shikoje me gėzim ditėn e vėllait tėnd, ditėn e fatkeqėsisė sė tij, as duhet tė gėzoheshe pėr bijtė e Judės ditėn e shkatėrrimit tė tyre dhe as tė flisje me arrogancė ditėn e fatkeqėsisė sė tyre.  

 

 


13


 

   Nuk duhet tė hyje nga porta e popullit tim, ditėn e fatkeqėsisė sė tij, as tė sodisje edhe ti me kėnaqėsi mjerimin e tij, ditėn e fatkeqėsisė sė tij dhe as tė shtrije duart mbi pasuritė e tij ditėn e fatkeqėsisė sė tij.  

 

 


14


 

   Nuk duhet tė viheshe nė udhėkryqet pėr tė masakruar ikanakėt e tij dhe as t`i jepje nė dorė tė armikut ata qė kishin mbijetuar ditėn e fatkeqėsisė.  

 

 


15


 

   Sepse dita e Zotit ėshtė e afėrt pėr tėrė kombet; atė qė u bėre tė tjerėve do tė ta bėjnė ty, shpėrblimi i veprimeve tė tua do tė bjerė mbi kokėn tėnde.  

 

 


16


 

   Sepse ashtu si keni pirė mbi malin tim tė shenjtė, kėshtu do tė pinė tėrė kombet vazhdimisht; po, do tė pinė, do tė rrėkėllejnė dhe do tė jenė si tė mos kenė qenė kurrė".  

 

 


17


 

   "Por mbi malin e Sionit do tė jenė ata qė mbijetuan dhe do tė jetė njė vend i shenjtė; dhe shtėpia e Jakobit do tė shtjerė nė dorė pronat e veta.  

 

 


18


 

   Shtėpia e Jakobit do tė jetė njė zjarr, shtėpia e Jozefit njė flakė, por shtėpia e Esaut do tė jetė si kallamishte: ata do ta djegin dhe do ta gllabėrojnė, dhe shtėpisė sė Esaut nuk do t`i mbetet asnjė trashėgimtar", sepse ka folur Zoti.  

 

 


19


 

   Ata tė Negevit do tė zotėrojnė malin e Esaut dhe fushėn e vendit tė Filistejve; do tė zotėrojnė edhe fushat e Efraimit dhe fushat e Samarisė dhe Beniamini do tė zotėrojė Galaadin.  

 

 


20


 

   Mėrgimtarėt e kėsaj ushtrie tė bijve tė Izraelit qė ndodhen midis Kananeasve, do tė zotėrojnė vendin deri nė Sarepta, mėrgimtarėt e Jeruzalemit qė ndodhen nė Sefarad do tė zotėrojnė qytetet e Negevit.  

 

 


21


 

   Atėherė disa ēlirimtarė do tė ngjiten nė malin e Sionit pėr tė gjykuar malin e Esaut, dhe mbretėria do tė jetė e Zotit.  

 

 


Jona 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: