Albanian Bible

Jona 3

Jona

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Por kjo nuk i pėlqeu aspak Jonas, i cili u zemėrua.  

 

 


2


 

   Kėshtu ai iu lut Zotit, duke thėnė: "Ah, o Zot, a nuk ishte vallė kjo qė unė thoja kur isha akoma nė vendin tim? Prandaj ika nė fillim nė Tarshish, sepse e dija qė je njė Perėndi i mėshirshėm dhe plot dhembshuri, i ngadalshėm nė zemėrim dhe me shumė dashamirėsi, dhe qė pendohesh pėr tė keqen e hakėrruar.  

 

 


3


 

   Tani, pra, o Zot, tė lutem, ma hiq jetėn, sepse pėr mua ėshtė mė mirė tė vdes se sa tė rroj".  

 

 


4


 

   Por Zoti i tha: "A tė duket e drejtė tė zemėrohesh kėshtu?".  

 

 


5


 

   Atėherė Jona doli nga qyteti dhe u ul nė lindje tė qytetit; atje bėri njė kasolle dhe u ul nėn tė, nė hije, qė tė mund tė shikonte ēfarė do t`i ndodhte qytetit.  

 

 


6


 

   Atėherė Zoti Perėndi pėrgatiti njė bimė qė u rrit pėrmbi Jonan, pėr t`i bėrė hije kokės sė tij dhe pėr ta ēliruar nga e keqja e tij; dhe Jona ndjeu njė gėzim tė madh nga kjo bimė.  

 

 


7


 

   Tė nesėrmen nė tė gdhirė Perėndia dėrgoi njė krimb qė i ra bimės, dhe kjo u tha.  

 

 


8


 

   Kur u ngrit dielli Perėndia solli njė erė mbytėse nga lindja, dhe dielli i ra nė kokė Jonas, qė e ndjeu veten tė ligėshtuar dhe kėrkoi tė vdesė, duke thėnė: "Pėr mua ėshtė mė mirė tė vdes se sa tė rroj".  

 

 


9


 

   Perėndia i tha Jonas: "A tė duket e drejtė tė zemėrohesh kėshtu pėr bimėn?". Ai u pėrgjigj: "Po, ėshtė e drejtė pėr mua tė zemėrohem deri nė vdekje".  

 

 


10


 

   Por Zoti tha: "Ty tė erdhi keq pėr bimėn pėr tė cilėn nuk je munduar dhe nuk e ke rritur, dhe qė njė natė u rrit dhe nė njė natė mbaroi.  

 

 


11


 

   Dhe mua nuk duhet tė mė vijė keq pėr Niniven, qytetin e madh, nė tė cilin ka njėqind e njėzetmijė veta qė nuk dijnė tė dallojnė tė djathtėn e tyre nga e majta e tyre, dhe njė sasi tė madhe kafshėsh?".  

 

 


Mikea 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: