Albanian Bible

Hagai 2

Zakaria

Return to Index

Chapter 1

1


 

   Nė muajin e tetė tė vitit tė dytė tė Darit, fjala e Zotit iu drejtua Zakarias, birit tė Berekiahut, bir i Idos, profet, duke thėnė:  

 

 


2


 

   "Zoti ishte zemėruar shumė me etėrit tuaj.  

 

 


3


 

   Prandaj u thuaj: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Kthehuni tek unė, thotė Zoti i ushtrive, dhe unė do tė kthehem te ju", thotė Zoti i ushtrive.  

 

 


4


 

   "Mos u bėni si etėrit tuaj, tė cilėve profetėt e sė kualuarės u kanė shpallur, duke thėnė: "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Konvertohuni nga rrugėt tuaja tė kėqija dhe nga veprat tuaja tė kėqija". Por ata nuk dėgjuan dhe nuk mė kushtuan vemendje", thotė Zoti.  

 

 


5


 

   "Etėrit tuaj ku janė? Po profetėt a rrojnė vallė pėrjetė?  

 

 


6


 

   Vallė fjalėt e mia dhe statutet e mia qė ua kisha besuar shėrbėtorėve tė mi, profetėve, nuk arritėn te etėrit tuaj? Kėshtu ata u konvertuan dhe thanė: "Ashtu si kishte vendosur tė vepronte me ne Zoti i ushtrive, nė bazė tė rrugėve tona dhe tė veprave tona, kėshtu veproi me ne"".  

 

 


7


 

   Mė njėzet e katėr tė muajit tė njėmbėdhjetė, qė ėshtė muaji i Shebatit, nė vitin e dytė tė Darit, fjala e Zotit iu drejtua Zakarias, birit tė Berekiahut, bir i Idos, profet, duke thėnė:  

 

 


8


 

   Natėn pata njė vegim; dhe ja, njė burrė, qė i kishte hipur njė kali tė kuq, rrinte midis shkurreve tė mėrsinave nė njė gropė tė thellė dhe prapa tij kishte kuaj tė kuq, tė kuqėrremė dhe tė bardhė.  

 

 


9


 

   Unė pyeta: "Imzot, ēfarė kuptimi kanė kėto gjėra?". Engjėlli qė fliste me mua m`u pėrgjigj: "Unė do tė tė bėj tė shohėsh ēfarė kuptimi kanė ato".  

 

 


10


 

   Atėherė burri qė rrinte midis shkurreve tė mėrsinave nisi tė thotė: "Kėta janė ata qė i ka dėrguar Zoti pėr tė pėrshkuar dheun".  

 

 


11


 

   Kėshtu iu pėrgjigjėn ata engjėllit tė Zotit i cili rrinte midis shkurreve tė mėrsinave: "Kemi pėrshkuar dheun dhe ja, gjithė dheu ėshtė nė pushim dhe i qetė".  

 

 


12


 

   Atėherė engjėlli i Zotit nisi tė thotė: "O Zoti i ushtrive, deri kur do tė vazhdosh tė mos kesh mėshirė pėr Jeruzalemin dhe pėr qytetet e Judės kundėr tė cilave ke qėnė i zemėruar gjatė kėtyre shtatėdhjetė vjetėve?".  

 

 


13


 

   Pastaj Zoti i tha disa fjalė tė mira, fjalė inkurajimi, engjėllit qė fliste me mua.  

 

 


14


 

   Kėshtu engjėlli qė fliste me mua mė tha: "Bėrtit dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Unė jam shumė xheloz pėr Jeruzalemin dhe pėr Sionin;  

 

 


15


 

   por jam zemėruar shumė me kombet qė jetojnė nė mirėqenie, sepse, kur isha zemėruar pak, ata luajtėn rol pėr ta shtuar tė keqen".  

 

 


16


 

   Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Unė po i drejtohem pėrsėri Jeruzalemit me mėshirė; tempulli im do tė rindėrtohet aty, thotė Zoti i ushtrive, dhe litari do tė nderet mbi Jeruzalem".  

 

 


17


 

   Bėrtit akoma dhe thuaj: "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Qytetet e mia do tė jenė plot e pėrplot me pasuri; Zoti do tė ngushėllojė akoma Sionin dhe do tė zgjedhė akoma Jeruzalemin"".  

 

 


18


 

   Pastaj i ēova sytė, shikova dhe ja, katėr brirė.  

 

 


19


 

   Unė e pyeta engjėllin qė fliste me mua: "Ēfarė janė kėta?". Ai m`u pėrgjigj: "Kėta janė brirėt qė kanė shpėrndarė Judėn, Izraelin dhe Jeruzalemin".  

 

 


20


 

   Pastaj Zoti mė bėri tė shoh katėr kovaēė.  

 

 


21


 

   Unė pyeta: "Pse kanė ardhur kėta, ēfarė do tė bėjnė?". Ai u pėrgjigj dhe tha: "Kėta janė brirėt qė kanė shpėrndarė Judėn, kėshtu qė askush nuk mund tė ēonte kokėn lart, por kėta kovaēė vijnė pėr t`i trembur, pėr tė rrėzuar brirėt e kombeve qė e kanė ngritur bririn e tyre kundėr vendit tė Judės pėr ta shpėrndarė".  

 

 


Zakaria 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: