Albanian Bible

Mateu 3

Mateu

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte.  

 

 


2


 

   Dhe, mbasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund e mori uria.  

 

 


3


 

   Atėherė tunduesi, pasi iu afrua, i tha: ``Nė qoftė se je Biri i Perėndisė, thuaj qė kėta gurė tė bėhen bukė``.  

 

 


4


 

   Por ai, duke iu pėrgjigjur, tha: ``Éshtė shkruar: "Njeriu nuk rron vetėm me bukė, por me ēdo fjalė qė del nga goja e Perėndisė"``.  

 

 


5


 

   Atėherė djalli e ēoi nė qytetin e shenjtė dhe e vendosi nė majė tė tempullit  

 

 


6


 

   dhe i tha: ``Nėse je Biri i Perėndisė, hidhu poshtė, sepse ėshtė shkruar: "Ai do t`u japė urdhėr engjėjve tė tij pėr ty; edhe ata do tė mbajnė mbi duart e tyre qė tė mos ndeshėsh me kėmbėn tėnde ndonjė gur"``.  

 

 


7


 

   Jezusi i tha: ``Éshtė shkruar gjithashtu: "Mos e tundo Zotin, Perėndinė tėnd"``.  

 

 


8


 

   Djalli e ēoi sėrish mbi njė mal shumė tė lartė dhe i tregoi tė gjitha mbretėritė e botės dhe lavdinė e tyre,  

 

 


9


 

   dhe i tha: ``Unė do tė t`i jap tė gjitha kėto, nėse ti bie pėrmbys para meje dhe mė adhuron``.  

 

 


10


 

   Atėherė Jezusi i tha: ``Shporru, Satan, sepse ėshtė shkruar: "Adhuro Zotin, Perėndinė tėnde, dhe shėrbeji vetėm atij"``.  

 

 


11


 

   Atėherė djalli e la; dhe ja, u afruan engjėjt dhe i shėrbenin.  

 

 


12


 

   Jezusi, mbasi dėgjoi se Gjonin e kishin futur nė burg, u tėrhoq nė Galile.  

 

 


13


 

   Pastaj la Nazaretin dhe shkoi tė banojė nė Kapernaum, qytet bregdetar, nė kufijtė tė Zabulonit dhe tė Neftalit,  

 

 


14


 

   qė tė pėrmbushej ē`ishte thėnė nėpėrmjet profetit Isaia kur tha:  

 

 


15


 

   ``Toka e Zabulonit, toka e Neftalit, mbi bregun e detit, krahina pėrtej Jordanit, Galileja e paganėve,  

 

 


16


 

   populli qė dergjej nė errėsirė ka parė njė dritė tė madhe, dhe pėrmbi ata qė dergjeshin nė krahinė dhe nė hijen e vdekjes, doli drita``.  

 

 


17


 

   Qė nga ajo kohė Jezusi filloi tė predikojė dhe tė thotė: ``Pendohuni, sepse mbretėria e qiejve ėshtė afėr!``.  

 

 


18


 

   Duke ecur gjatė bregut tė detit tė Galilesė, Jezusi pa dy vėllezėr: Simonin, tė quajtur Pjetėr, dhe Andrean, tė vėllanė, tė cilėt po hidhnin rrjetėn nė det, sepse ishin peshkatarė;  

 

 


19


 

   dhe u tha atyre: ``Ndiqmėni dhe unė do t`ju bėj peshkatarė njerėzish``.  

 

 


20


 

   Dhe ata i lanė menjėherė rrjetat dhe e ndoqėn.  

 

 


21


 

   Dhe, duke vazhduar rrugėn, pa dy vėllezėr tė tjerė: Jakobin, birin e Zebedeut dhe Gjonin, vėllanė e tij, nė barkė bashkė me Zebedeun, atin e tyre, duke ndrequr rrjetat; dhe i thirri.  

 

 


22


 

   Dhe ata lanė menjėherė barkėn dhe atin e tyre dhe i shkuan pas.  

 

 


23


 

   Jezusi shkonte kudo nėpėr Galile, duke mėsuar nė sinagogat e tyre, duke predikuar ungjillin e mbretėrisė dhe duke shėruar ēdo sėmundje dhe ēdo lėngatė nė popull.  

 

 


24


 

   Dhe fama e tij u pėrhap nė gjithė Sirinė; dhe i sillnin tė gjithė tė sėmurėt qė vuanin nga lėngata dhe dhimbje tė ndryshme, tė demonizuar, epileptikė dhe paralitikė; dhe ai i shėronte.  

 

 


25


 

   Dhe njė mori e madhe njerėzish i shkonte pas, nga Galileja, nga Dekapoli, nga Jeruzalemi, nga Judeja dhe nga pėrtej Jordanit.  

 

 


Mateu 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: