Albanian Bible

Marku 14

Marku

Return to Index

Chapter 15

1


 

   Dhe herėt nė mėngjes krerėt e priftėrinjve me pleqtė, skribėt dhe gjithė sinedrit bėnin kėshill, e lidhėn Jezusin e ēuan jashtė e ia dorėzuan Pilatit.  

 

 


2


 

   Dhe Pilati e pyeti: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe ai, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Ti e thua!``.  

 

 


3


 

   Dhe krerėt e priftėrinjve e akuzonin pėr shumė gjėra; por ai nuk pėrgjigjej aspak.  

 

 


4


 

   Pilati e pyeti pėrsėri, duke thėnė: ``Nuk po pėrgjigjesh fare? Shih pėr sa gjėra tė akuzojnė!``.  

 

 


5


 

   Por Jezusi nuk u pėrgjigj mė asgjė, aq sa Pilati mbeti i ēuditur.  

 

 


6


 

   Dhe nė ēdo festė ishte zakon t`u lėshohej atyre njė i burgosur, kėdo qė ata do kėrkonin.  

 

 


7


 

   Por ishte nė burg njė njeri qė quhej Baraba, bashkė me shokė tė tjerė rebelė, tė cilėt kishin bėrė njė vrasje gjatė njė kryengritjeje.  

 

 


8


 

   Dhe turma, duke bėrtitur, filloi tė kėrkojė qė tė bėnte ashtu siē kishte vepruar gjithnjė pėr ta.  

 

 


9


 

   Atėherė Pilati iu pėrgjigj atyre duke thėnė: ``A doni t`ju liroj mbretin e Judenjve?``.  

 

 


10


 

   Sepse e dinte qė krerėt e priftėrinjve ia kishin dorėzuar nga smira.  

 

 


11


 

   Por krerėt e priftėrinjve e nxitėn turmėn qė tė kėrkojė qė t`u lironte atyre Barabanė.  

 

 


12


 

   Dhe Pilati e mori pėrsėri fjalėn dhe u tha atyre: ``Ēfarė doni, pra, tė bėj me atė qė ju e quani mbret tė Judenjve?``.  

 

 


13


 

   Dhe ata bėrtitėn pėrsėri: ``Kryqėzoje!``.  

 

 


14


 

   Dhe Pilati u tha atyre: ``Po ē`tė keqe ka bėrė?``. Atėherė ata bėrtitėn edhe mė fort: ``Kryqėzoje!``.  

 

 


15


 

   Prandaj Pilati, duke dashur ta kėnaqė turmėn, ua lėshoi Barabanė. Dhe, mbasi e fshikulluan Jezusin, ua dorėzoi atyre qė tė kryqėzohej.  

 

 


16


 

   Atėherė ushtarėt e ēuan Jezusin nė oborrin e brendshėm domėthėnė nė pretorium, dhe mblodhėn gjithė kohortėn.  

 

 


17


 

   E veshėn nė purpur dhe, si thurėn njė kurorė me ferra, ia vunė mbi krye.  

 

 


18


 

   Pastaj nisėn ta pėrshėndesin duke i thėnė: ``Tungjatjeta, o mbret i Judenjve!``.  

 

 


19


 

   Dhe e goditnin nė krye me njė kallam, e pėshtynin dhe, duke u gjunjėzuar pėrpara tij, e adhuronin.  

 

 


20


 

   Pasi e tallėn, ia hoqen purpurėn, e veshėn me rrobat e tij dhe e nxorėn jashtė pėr ta kryqėzuar.  

 

 


21


 

   Ata e detyruan njė kalimtar, njė farė Simoni nga Kirena qė kthehej nga ara, babai i Aleksandrit dhe i Rufit, qė ta mbante kryqin e tij.  

 

 


22


 

   Pastaj e ēuan Jezusin nė vendin tė quajtur Golgota, qė do tė thotė: "Vendi i Kafkės".  

 

 


23


 

   I dhanė tė pijė verė tė pėrzier me mirrė, por ai nuk e mori.  

 

 


24


 

   Dhe, pasi e kryqėzuan, i ndanė rrobat e tij duke hedhur short, pėr tė ditur ēfarė do t`i binte secilit.  

 

 


25


 

   Ishte ora e tretė kur e kryqėzuan.  

 

 


26


 

   Dhe mbishkrimi qė tregonte shkakun e dėnimit, i cili ishte vėnė pėrmbi tė, thoshte: "Mbreti i Judenjve".  

 

 


27


 

   Bashkė me tė kryqėzuan edhe dy vjedhės, njėrin nė tė djathtėn e tij dhe tjetrin nė tė majtėn e tij.  

 

 


28


 

   Kėshtu u pėrmbush Shkrimi qė thotė: ``Ai u pėrfshi ndėr keqbėrėsit``.  

 

 


29


 

   Dhe ata qė kalonin aty afėr e fyenin, duke tundur kokėn, dhe duke thėnė: ``Hej, ti qė e shkatėrron tempullin dhe e rindėrton nė tre ditė,  

 

 


30


 

   shpėto veten tėnde dhe zbrit nga kryqi!``.  

 

 


31


 

   Po ashtu edhe krerėt e priftėrinjve me skribėt, duke e tallur, i thoshnin njeri tjetrit: ``Tė tjerėt i shpėtoi, por veten s`mund ta shpėtojė.  

 

 


32


 

   Krishti, mbreti i Izraelit, le tė zbresė tani nga kryqi qė ta shohim dhe ta besojmė``. Edhe ata qė ishin kryqėzuar bashkė me tė, e fyenin atė.  

 

 


33


 

   Pastaj, kur erdhi e gjashta orė, errėsira e mbuloi gjithė vendin deri nė tė nėntėn orė.  

 

 


34


 

   Dhe nė tė nėntėn orė Jezusi bėrtiti me zė tė lartė: ``Eloi, Eloi; lama sabaktani?``, qė e pėrkthyer do tė thotė: ``Perėndia im, Perėndia im, pėrse mė ke braktisur?``.  

 

 


35


 

   Dhe disa nga tė pranishmit, kur e dėgjuan, thoshnin: ``Ja, ai po thėrret Elian!``.  

 

 


36


 

   Atėherė njė prej tyre erdhi me vrap, e zhyti njė sfungjer nė uthull dhe, mbasi e vuri nė njė kallam, ia dha tė pijė, duke thėnė: ``Lėreni; tė shohim nėse vjen Elia qė ta zbresė poshtė``.  

 

 


37


 

   Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn.  

 

 


38


 

   Atėherė veli i tempullit u ēa mė dysh nga maja deri nė fund.  

 

 


39


 

   Dhe centurioni qė qėndronte pėrballė Jezusit, kur pa se, pasi Jezusi bėrtiti ashtu, kishte dhėnė shpirt, tha: ``Me tė vėrtetė ky njeri ishte Biri i Perėndisė!``.  

 

 


40


 

   Aty ishin gjithashtu edhe gra qė shikonin nga larg; midis tyre ishin Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Jakobit tė vogėl tė Joses dhe Salomeja,  

 

 


41


 

   tė cilat e kishin ndjekur dhe i kishin shėrbyer kur ishte nė Galile; dhe kishte edhe shumė tė tjera qė ishin ngjitur bashkė me tė nė Jeruzalem.  

 

 


42


 

   Pastaj, u afrua tashmė mbrėmja, sepse ishte Pėrgatitja, domethėnė vigjilja e sė shtunės,  

 

 


43


 

   Jozefi nga Arimatea, njė kėshilltar i respektuar, i cili priste edhe ai mbretėrinė e Perėndisė, me guxim hyri te Pilati dhe kėrkoi trupin e Jezusit.  

 

 


44


 

   Dhe Pilati u ēudit qė tashmė kishte vdekur. Dhe thirri centurionin dhe e pyeti nėse kishte vdekur prej shumė kohe.  

 

 


45


 

   Dhe si u sigurua nga centurioni, ia la trupin Jozefit.  

 

 


46


 

   Ky, mbasi bleu njė ēarēaf, e zbriti Jezusin nga kryqi, e mbėshtolli nė ēarēaf dhe e vuri nė njė varr qė ishte hapur nė shkėmb; pastaj rrokullisi njė gur para hyrjes sė varrit.  

 

 


47


 

   Dhe Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Joses, vėrenin ku e vunė.  

 

 


Marku 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: