Albanian Bible

Luka 16

Luka

Return to Index

Chapter 17

1


 

   Atėherė Jezusi u tha dishepujve tė vet: ``Éshtė e pamundur qė tė mos ndodhin skandale; por mjerė ai pėr faj tė tė cilit vijnė!  

 

 


2


 

   Pėr tė do tė ishte mė mirė t`i varnin nė qafė njė gur mulliri dhe ta hidhnin nė det, se sa tė skandalizojė njė tė vetėm nga kėta tė vegjėl.  

 

 


3


 

   Kini kujdes veten tuaj! Nė se yt vėlla mėkaton kundėr teje, qortoje; dhe nė se pendohet, fale.  

 

 


4


 

   Edhe sikur tė mėkatonte shtatė herė nė ditė kundėr teje, dhe shtatė herė nė ditė do tė kthehet te ti duke thėnė: "Pendohem", fale``.  

 

 


5


 

   Atėherė apostujt i thanė Zotit: ``Na e shto besimin``.  

 

 


6


 

   Dhe Zoti tha: ``Po tė kishit besim sa njė kokėrr sinapi, do tė mund t`i thonit kėtij mani: "Shkulu me gjithė rrėnjė dhe mbillu nė det", dhe ai do t`ju bindej.  

 

 


7


 

   Tani cili nga ju, po tė ketė njė shėrbėtor qė i lėron tokėn ose i kullot kopenė, do t`i thotė kur ai kthehet nga fusha nė shtėpi: "Eja menjėherė nė tryezė"?  

 

 


8


 

   A nuk do t`i thotė pėrkundrazi: "Ma bėj gati darkėn, pėrvishu e mė shėrbe qė unė tė ha e tė pi e pastaj tė hash dhe tė pish edhe ti"?  

 

 


9


 

   Do ta falėnderojė ndoshta atė shėrbėtor sepse i zbatoi ato qė i ishin urdhėruar? Mendoj se jo.  

 

 


10


 

   Kėshtu edhe ju, kur tė keni bėrė tė gjitha ato qė ju urdhėrohen, thoni: "Jemi shėrbėtorė tė padobishėm. Bėmė atė qė kishim detyrė tė bėnim"``.  

 

 


11


 

   Dhe ndodhi qė duke udhėtuar pėr nė Jeruzalem, ai kaloi nėpėr Samari dhe Galile.  

 

 


12


 

   Dhe, kur po hynte nė njė fshat, i dolėn para dhjetė lebrozė, tė cilėt ndaluan larg,  

 

 


13


 

   dhe duke ngritur zėrin, thanė: ``Mjeshtėr, Jezus, ki mėshirė pėr ne``.  

 

 


14


 

   Dhe ai, si i pa, u tha atyre: ``Shkoni e paraqituni te priftėrinjtė``. Dhe ndodhi qė, ndėrsa ata po shkonin, u pastruan.  

 

 


15


 

   Dhe njė nga ata, si e pa se u shėrua, u kthye mbrapa dhe pėrlėvdonte Perėndinė me zė tė lartė.  

 

 


16


 

   Dhe ra pėrmbys me fytyrė pėrtokė te kėmbėt e Jezusit, duke e falėnderuar. Ky ishte Samaritan.  

 

 


17


 

   Jezusi atėherė filloi tė thotė: ``A nuk u shėruan qė tė dhjetė? Ku janė nėntė tė tjerėt?  

 

 


18


 

   A nuk gjet asnjė qė tė kthehet pėr tė dhėnė lavdi Perėndisė, pėrveē kėtij tė huaji?``.  

 

 


19


 

   Dhe i tha atij: ``Ēohu dhe shko; besimi yt tė shėroi``.  

 

 


20


 

   Tani kur u pyet nga farisenjtė se kur do tė vinte mbretėria e Perėndisė, ai u pėrgjigj atyre dhe tha: ``Mbretėria e Perėndisė nuk vjen nė mėnyrė tė dukshme;  

 

 


21


 

   dhe as nuk do tė mund tė thuhet: "Ja, kėtu", ose: "Ja, atje"; sepse ja, mbretėria e Perėndisė ėshtė pėrbrenda jush``.  

 

 


22


 

   Pastaj u tha dishepujve tė vet: ``Do tė vijnė ditė kur ju do tė dėshironi tė shihni njė nga ditėt e Birit tė njeriut, por nuk do ta shihni.  

 

 


23


 

   Dhe do t`ju thonė: "Ja, ėshtė kėtu" ose: "Ja, ėshtė atje", por ju mos shkoni dhe mos i ndiqni.  

 

 


24


 

   Sepse ashtu si rrufeja, qė vetėtin nga njėri skaj i qiellit te tjetri e ndriēon, kėshtu do tė jetė edhe Biri i njeriut nė ditėn e tij.  

 

 


25


 

   Por mė parė i duhet tė vuajė shumė dhe tė hidhet poshtė nga ky brez.  

 

 


26


 

   Dhe, ashtu siē ndodhi nė kohėn e Noes, ashtu do tė ndodhė edhe nė ditėt e Birit tė njeriut.  

 

 


27


 

   Njerėzit hanin, pinin, martonin dhe martoheshin, deri ditėn kur Noeu hyri nė arkė; dhe erdhi pėrmbytja dhe i zhduku tė gjithė.  

 

 


28


 

   Po kėshtu ndodhi nė kohėn e Lotit: njerėzit hanin, pinin, blinin, shitnin, mbillnin dhe ndėrtonin;  

 

 


29


 

   por ditėn kur Loti doli nga Sodoma, ra shi zjarri e squfuri nga qielli dhe i zhduku tė gjithė.  

 

 


30


 

   Kėshtu do tė jetė edhe atė ditė kur Biri i njeriut do tė shfaqet.  

 

 


31


 

   Nė atė ditė, ai qė ndodhet mbi ēatinė e shtėpisė tė mos zbresė nė shtėpi pėr tė marrė gjėrat e tij; e po kėshtu ai qė ndodhet nė ara, tė mos kthehet prapa.  

 

 


32


 

   Kujtoni gruan e Lotit.  

 

 


33


 

   Ai qė do tė kėrkojė tė shpėtojė jetėn e vet, do ta humbasė; por ai qė do ta humbasė, do ta shpėtojė.  

 

 


34


 

   Unė po ju them: atė natė dy veta do tė jenė nė njė shtrat; njėri do tė merret dhe tjetri do tė lihet.  

 

 


35


 

   Dy gra do tė bluajnė bashkė; njėra do tė merret e tjetra do tė lihet.  

 

 


36


 

   Dy burra do tė jenė nė ara: njėri do tė merret e tjetri do tė lihet``.  

 

 


37


 

   Atėherė dishepujt u pėrgjigjėn dhe thanė: ``Ku, o Zot?`` Dhe ai u tha atyre: ``Ku tė jetė trupi, atje do tė mblidhen shqiponjat``.  

 

 


Luka 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: