Albanian Bible

Veprat e Apostujve 22

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 23

1


 

   Pali, duke shikuar nga sinedri, tha: ``Vėllezėr, deri nė kėtė unė jam sjellė pėrpara Perėndisė me ndėrgjegje krejt tė mirė``.  

 

 


2


 

   Kryeprifti Anania u dha urdhėr atėherė atyre qė ishin pranė tij ta godisnin nė gojė.  

 

 


3


 

   Atėherė Pali i tha: ``Perėndia do tė tė godasė ty, o mur i zbardhur. Ti je ulur tė mė gjykosh sipas ligjit dhe, duke e nėpėrkėmbur atė, jep urdhėr tė mė godasin``.  

 

 


4


 

   Dhe ata qė ishin tė pranishėm thanė: ``E fyen ti kryepriftin e Perėndisė?``.  

 

 


5


 

   Pali u pėrgjigj: ``Nuk e dija, o vėllezėr, se ėshtė kryeprift, sepse ėshtė shkruar: "Ti nuk do tė flasėsh keq pėr princin e popullit tėnd"``.  

 

 


6


 

   Pali, pra, duke ditur se njė pjesė ishte nga saducenj dhe tjetra nga farisenj, i thirri sinedrit: ``Vėllezėr, unė jam farise, bir farisenjsh; pėr shkak tė shpresės dhe tė ringjalljes tė sė vdekurve unė po gjykohem``.  

 

 


7


 

   Sapo tha kėtė, lindi njė grindje ndėrmjet farisenjve dhe saducenjve, dhe kuvendi u pėrēa;  

 

 


8


 

   sepse saducenjtė thonė se nuk ka ringjallje, as engjėll, as frymė, ndėrsa farisenjtė pohojnė edhe njėrėn dhe tjetrėn.  

 

 


9


 

   Atėherė u bė njė zhurmė e madhe. Skribėt e palės sė farisenjve u ēuan nė kėmbė dhe protestonin duke thėnė: ``Ne nuk gjejmė asgjė tė keqe te ky njeri; dhe nėse i ka folur njė frymė ose njė engjėll tė mos luftojmė kundėr Perėndisė``.  

 

 


10


 

   Dhe duke qenė se grindja po shtohej, tribuni, nga druajtja se mos Pali bėhej copa-copa prej tyre, u dha urdhėr ushtarėve tė zbresin dhe ta heqin nga mesi i tyre, dhe ta ēojnė pėrsėri nė fortesė.  

 

 


11


 

   Njė natė mė pas, Zoti iu shfaq atij dhe tha: ``Pal, kurajo, sepse sikurse ke dhėnė dėshmi pėr mua nė Jeruzalem, ashtu duhet tė dėshmosh edhe nė Romė``.  

 

 


12


 

   Kur zbardhi dita, disa Judenj kurdisėn njė komplot duke u lidhur me betim qė tė mos hanė dhe tė mos pinė derisa tė kenė vrarė Palin.  

 

 


13


 

   Ata qė kishin bėrė kėtė komplot ishin mė tepėr se dyzet.  

 

 


14


 

   Ata u paraqitėn para krerėve tė priftėrinjve dhe para pleqve dhe thanė: ``Ne jemi lidhur me betim tė mos vėmė gjė nė gojė, derisa tė vrasim Palin.  

 

 


15


 

   Ju, pra, me sinedrin, i bėni njė kėrkesė tribunit qė t`jua sjellė nesėr, gjoja se doni ta hetoni mė thellė ēėshtjen e tij; dhe ne, para se tė afrohet, do tė jemi gati ta vrasim``.  

 

 


16


 

   Por djali i motrės sė Palit, si e mori vesh kurthin, rendi nė fortesė dhe, mbasi hyri, i tregoi Palit.  

 

 


17


 

   Atėherė Pali thirri njė nga centurionėt pranė vetes dhe i tha: ``Ēoje kėtė djalė tek kryemijėshi, sepse ka diēka pėr t`i thėnė``.  

 

 


18


 

   Atėherė ai e mori dhe e ēoi tek kryemijėshi dhe tha: ``Pali, i burgosuri, mė thirri dhe m`u lut tė tė sjell kėtė djalė, sepse ka diēka pėr tė tė thėnė``.  

 

 


19


 

   Atėherė kryemijėsi e kapi pėr dore, e mori mėnjanė dhe e pyeti: ``Ēfarė ke pėr tė mė thėnė?``.  

 

 


20


 

   Ai tha: ``Judenjtė janė marrė vesh qė tė tė kėrkojnė qė nesėr ta nxjerrėsh Palin poshtė, nė sinedėr, se gjoja dashkan ta hetojnė mė thellė ēėshtjen e tij.  

 

 


21


 

   Prandaj ti mos ua vėr veshin, sepse mė shumė se dyzet burra nga ata kanė ngritur kurth kundėr tij, sepse janė zotuar duke u lidhur me betim, tė mos hanė e tė mos pinė, derisa ta kenė vrarė; dhe tani janė gati dhe presin qė ti t`ua lejosh atyre``.  

 

 


22


 

   Tribuni, pra, e la tė shkojė djalin, duke e urdhėruar qė tė mos i tregojė kurrkujt se e kishte vėnė nė dijeni pėr kėto gjėra.  

 

 


23


 

   Pastaj thirri dy centurionė dhe u tha: ``Bėni gati qė nga ora tre e natės dyqind ushtarė, shtatėdhjetė kalorės dhe dyqind shtizėmbajtės, pėr tė shkuar deri nė Cezare``.  

 

 


24


 

   Dhe u tha tė bėjnė gati kuajt qė ta hipte Pali dhe ta ēonin shėndoshė e mirė te qeveritari Feliks.  

 

 


25


 

   Ai shkroi njė letėr me kėtė pėrmbajtje:  

 

 


26


 

   ``Klaud Lisia, qeveritarit shumė tė shkėlqyeshėm Feliks, shėndet.  

 

 


27


 

   Ky njeri ishte kapur nga Judenjtė qė ishin gati ta vrisnin, kur ia mbėrrita unė me ushtarėt dhe e lirova, sepse mora vesh se ishte qytetar romak.  

 

 


28


 

   Dhe, duke dashur tė di fajin pėr tė cilin e akuzonin, e nxora para sinedrit tė tyre.  

 

 


29


 

   Pėrfundova se e kishin akuzuar pėr ēėshtje qė lidheshin me ligjin e tyre dhe qė ai nuk kishte asnjė faj qė tė meritonte vdekjen e as burgimin.  

 

 


30


 

   Dhe, kur mė njoftuan pėr kurthin qė Judenjtė i ngritėn kėtij njeriu, ta nisa menjėherė, duke u dhėnė urdhėr paditėsve tė parashtrojnė para teje ankimet qė kanė kundėr tij. Qofsh me shėndet!``.  

 

 


31


 

   Ushtarėt, pra, sipas urdhrit tė dhėnė, morėn nė dorėzim Palin dhe e ēuan natėn nė Antipatridė.  

 

 


32


 

   Tė nesėrmen, pasi ua lanė si detyrė kalorėsve tė shkojnė me tė, u kthyen nė fortesė.  

 

 


33


 

   Ata, pasi arritėn nė Cezare dhe ia dorėzuan letrėn qeveritarit, i paraqitėn edhe Palin.  

 

 


34


 

   Mbasi e lexoi letrėn, qeveritari e pyeti Palin nga ē`krahinė ishte; dhe, kur mori vesh se ishte nga Kilikia,  

 

 


35


 

   i tha: ``Unė do tė tė dėgjoj kur tė mbrrijnė edhe paditėsit e tu``. Dhe urdhėroi qė ta ruanin nė pretoriumin e Herodit.  

 

 


Veprat e Apostujve 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: