Albanian Bible

2 e Korintasve 13

Galatasve

Return to Index

Chapter 1

1


 

   dhe gjithė vėllezėrit qė janė me mua, kishave tė Galatisė:  

 

 


2


 

   Paēi hir e paqe nga Perėndia Ati dhe nga Zoti ynė Jezu Krishti,  

 

 


3


 

   qė e dha veten e tij pėr mėkatet tona, pėr tė na shpėtuar nga kjo kohė e mbrapshtė, sipas vullnetit tė Perėndisė, Atit tonė,  

 

 


4


 

   i cili pastė lavdi nė shekuj tė shekujve. Amen.  

 

 


5


 

   Ēuditėm qė kaluat kaq shpejt nga ai qė ju thirri ju me anė tė hirit tė Krishtit, nė njė ungjill tjetėr,  

 

 


6


 

   i cili nuk ėshtė tjetėr; por ka disa njerėz qė ju turbullojnė dhe qė duan ta shtrėmbėrojnė ungjillin e Krishtit.  

 

 


7


 

   Por, edhe sikur ne ose njė engjėll i qiellit t`ju predikonte njė ungjill tė ndryshėm nga ai qė ju kemi predikuar, qoftė i mallkuar.  

 

 


8


 

   Ashtu si e thamė mė pėrpara, po e them pėrsėri: Nė qoftė se dikush ju predikon njė ungjill tjetėr nga ai qė keni marrė, qoftė i mallkuar.  

 

 


9


 

   Sepse unė tani vallė kėrkoj tė fitoj miratimin e njerėzve apo tė Perėndisė? Apo kėrkoj t`u pėlqej njerėzve? Sepse, po tė kėrkoja t`u pėlqej njerėzve, nuk do tė isha shėrbėtori i Krishtit.  

 

 


10


 

   Tani, o vėllezėr, po ju vė nė dijeni se ungjilli qė ėshtė shpallur nga unė, nuk ėshtė sipas njeriut,  

 

 


11


 

   sepse unė nuk e kam marrė as e kam mėsuar nga ndonjė njeri, por e kam marrė nėpėrmjet njė zbulese nga Jezu Krishti.  

 

 


12


 

   Sepse ju keni dėgjuar pėr sjelljen time tė atėhershme nė judaizėm, si e pėrndiqja me egėrsi tė madhe kishėn e Perėndisė dhe e shkatėrroja.  

 

 


13


 

   Dhe si pėrparoja nė judaizėm mė tepėr se shumė bashkėkohės tė kombit tim, duke qenė jashtėzakonisht i zellshėm pėr traditat e etėrve tė mi.  

 

 


14


 

   Po, kur i pėlqeu Perėndisė, qė mė kishte ndarė qė nga barku i nėnės dhe mė thirri me anė tė hirit tė tij,  

 

 


15


 

   qė tė zbulojė nė mua Birin e tij, qė unė t`ua shpall midis joēifutėve, unė nuk mora menjėherė kėshill nga mish dhe gjak,  

 

 


16


 

   as nuk u ngjita nė Jeruzalem tek ata qė ishin apostuj pėrpara meje, por shkova nė Arabi dhe u ktheva pėrsėri nė Damask.  

 

 


17


 

   Pastaj, pas tre vjetėsh, u ngjita nė Jeruzalem pėr tė takuar Pjetrin dhe ndenja me tė pesėmbėdhjetė ditė.  

 

 


18


 

   Dhe nuk pashė asnjė nga apostujt e tjerė, pėrveē Jakobit, vėllait tė Zotit.  

 

 


19


 

   Dhe nė kėto qė po ju shkruaj, ja, pėrpara Perėndisė, nuk gėnjej.  

 

 


20


 

   Pastaj shkova nė krahinat e Sirisė dhe tė Kilikisė.  

 

 


21


 

   Por unė personalisht isha i panjohur nga kishat e Judesė, qė janė nė Krisht,  

 

 


22


 

   po ato kishin dėgjuar vetėm: ``Ai qė na persekutonte mė pėrpara, tani po shpall atė besim qė ai shkatėrronte``,  

 

 


23


 

   dhe pėrlėvdonin Perėndinė pėr shkakun tim.  

 

 


24


 

   Pastaj, pas katėrmbėdhjetė vjetėsh, u ngjita pėrsėri nė Jeruzalem me Barnabėn; dhe mora me vete edhe Titin.  

 

 


Galatasve 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: