Albanian Bible

Efesianėve 3

Efesianėve

Return to Index

Chapter 4

1


 

   me ēdo pėrulėsi e zemėrbutėsi, me durim, duke e duruar njėri-tjetrin nė dashuri,  

 

 


2


 

   duke u pėrpjekur tė ruani unitetin e Frymės nė lidhjen e paqes.  

 

 


3


 

   Éshtė njė trup i vetėm dhe njė Frym i vetėm, sikurse ju u thirrėt nė shpresėn e vetme tė thirrjes suaj.  

 

 


4


 

   Éshtė njė Zot i vetėm, njė besim i vetėm, njė pagėzim i vetėm,  

 

 


5


 

   njė Perėndi i vetėm dhe Atė i tė gjithėve, qė ėshtė pėrmbi tė gjithė, nė mes tė tė gjithėve dhe nė ju tė gjithė.  

 

 


6


 

   Po secilit nga ne iu dha hiri sipas masės sė dhuntisė sė Krishtit.  

 

 


7


 

   Pėr ē`ka Shkrimi thotė: ``Kur ai u ngjit lart, ai e burgosi burgosjen dhe u dha dhurata njerėzve``.  

 

 


8


 

   Tani kjo: ``Ai u ngjit``, ē`do tė thotė tjetėr pėrveē se ai mė parė edhe kishte zbritur nė pjesėt mė tė ulta tė dheut?  

 

 


9


 

   Ai qė zbriti ėshtė po ai qė edhe u ngjit pėrmbi tė gjithė qiejt, pėr tė pėrmbushur tė gjitha gjėrat.  

 

 


10


 

   Dhe ai vetė i dha disa si apostuj, tė tjerė si profetė, tė tjerė si ungjilltarė dhe tė tjerė si barinj e mėsues,  

 

 


11


 

   pėr pėrsosjen e shenjtorėve, pėr veprėn e shėrbimit dhe pėr ndėrtimin e trupit tė Krishtit,  

 

 


12


 

   derisa tė arrijmė tė gjithė te uniteti i besimit dhe tė njohjes sė Birit tė Perėndisė, te njė njeri i pėrsosur, nė masėn e shtatit tė plotėsisė sė Krishtit,  

 

 


13


 

   qė tė mos jemi mė foshnja, tė lėkundur dhe tė transportuar nga ēdo erė doktrineje, nga mashtrimi i njerėzve, nga dinakėria e tyre nėpėrmjet gėnjeshtrave tė gabimit,  

 

 


14


 

   por, duke thėnė tė vėrtetėn me dashuri, tė rritemi nė ēdo gjė drejt atij qė ėshtė kreu, Krishti.  

 

 


15


 

   Prej tė cilit gjithė trupi, i lidhur mirė dhe i bashkuar, me anė tė kontributit qė jep ēdo gjymtyrė dhe sipas forcės sė ēdo pjese tė veēantė, shkakton rritjen e trupit, pėr ndėrtimin e vetes sė tij nė dashuri.  

 

 


16


 

   Kėtė, pra, po dėshmoj nė Zotin: tė mos ecni mė si po ecin ende johebrenjtė e tjerė, nė kotėsinė e mendjes sė tyre,  

 

 


17


 

   tė errėsuar nė mendje, tė shkėputur nga jeta e Perėndisė, pėr shkak tė padijes qė ėshtė nė ta dhe ngurtėsimit tė zemrės sė tyre.  

 

 


18


 

   Ata, duke u bėrė tė pandjeshėm, e dhanė veten nė shthurje, duke kryer ēdo papastėrti me lakmi tė pangopur.  

 

 


19


 

   Por ju nuk e keni njohur kėshtu Krishtin,  

 

 


20


 

   nė qoftė se e keni dėgjuar atė dhe keni qėnė tė mėsuar nė tė sipas sė vėrtetės qė ėshtė nė Jezusin,  

 

 


21


 

   qė tė zhvisheni, pėr sa i takon sjelljes sė mėparshme, nga njeriu i vjetėr qė korruptohet me anė tė lakmive tė gėnjeshtrės,  

 

 


22


 

   dhe tė pėrtėriteni nė frymėn e mendjes suaj  

 

 


23


 

   dhe tė visheni me njeriun e ri, tė krijuar sipas Perėndisė nė drejtėsinė dhe shenjtėrinė e sė vėrtetės.  

 

 


24


 

   Prandaj, duke e lėnė mėnjanė gėnjeshtrėn, secili t`i thotė tė vėrtetėn tė afėrmit tė vet, sepse jemi gjymtyrė, njeri me tjetrin.  

 

 


25


 

   Zemėrohuni dhe mos mėkatoni; dielli tė mos perėndojė mbi inatin tuaj;  

 

 


26


 

   dhe mos i jepni vend djallit.  

 

 


27


 

   Ai qė vidhte, le tė mos vjedhė mė, por mė tepėr tė mundohet duke bėrė ndonjė punė tė mirė me duart e veta, qė tė ketė t`i japė diēka atij qė ka nevojė.  

 

 


28


 

   Asnjė fjalė e keqe le tė mos dalė nga goja juaj, por ajo qė ėshtė e mirė pėr ndėrtimin, sipas nevojės, qė t`u japė hir atyre qė dėgjojnė.  

 

 


29


 

   Dhe mos e trishtoni Frymėn e Shenjtė tė Perėndisė, me tė cilin u vulosėt pėr ditėn e shpengimit.  

 

 


30


 

   Le tė flaket larg jush ēdo hidhėrim, zemėrim, inat, trazirė dhe shpifje me ēdo ligėsi.  

 

 


31


 

   Por jini tė mirė dhe tė mėshirshėm njeri me tjetrin, duke e falur njėri-tjetrin, sikurse edhe Perėndia ju ka falur nė Krishtin.  

 

 


32


 

   Bėhuni pra imitues tė Perėndisė, si bij shumė tė dashur,  

 

 


Efesianėve 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: