Albanian Bible

Kolosianėve 3

Kolosianėve

Return to Index

Chapter 4

1


 

   Ngulmoni nė tė lutur, duke ndenjur zgjuar nė tė me falendėrim.  

 

 


2


 

   Dhe duke u lutur nė tė njėtėn kohė edhe pėr ne, qė Perėndia tė hapė edhe pėr ne derėn e fjalės, pėr tė shpallur misterin e Krishtit, pėr shkakun e tė cili jam edhe i burgosur,  

 

 


3


 

   nė mėnyrė qė ta bėj tė njohur, duke e folur siē duhet.  

 

 


4


 

   Ecni me urti ndaj tė jashtmėve duke shfrytėzuar kohėn.  

 

 


5


 

   Tė folurit tuaj tė jetė gjithnjė me hir, i ndrequr me kripė, qė tė dini si duhet t`i pėrgjigjeni gjithsecilit.  

 

 


6


 

   Tikiku, vėllai i dashur, dhe shėrbenjės besnik, dhe shoku im i shėrbimit nė Zotin, do t`jua tregojė gjithēka lidhur me mua;  

 

 


7


 

   unė e dėrgova te ju pikėrisht pėr kėtė arsye, qė tė njoh situatėn tuaj dhe tė ngushėllojė zemrat tuaja,  

 

 


8


 

   bashkė me Onesimin, vėlla besnik dhe i dashur, qė ėshtė nga tuajt; ata do t`ju tregojnė juve tė gjitha gjėrat e kėtushme.  

 

 


9


 

   Aristarku, i burgosur me mua, ju pėrshėndet bashkė me Markun, kushėririn e Barnabės (pėr tė cilin keni marrė mėsimin, po tė vijė te ju, ta mirėprisni),  

 

 


10


 

   dhe Jezusi, i quajtur Just, tė cilėt vijnė nga rrethprerja; kėta janė tė vetmit bashkėpunėtorė nė veprėn e mbretėrisė sė Perėndisė, tė cilėt qenė pėr mua ngushullim.  

 

 


11


 

   Epafrai, qė ėshtė nga tuajt dhe shėrbėtor i Krishtit, ju pėrshėndet; ai lufton gjithnjė pėr ju nė lutje, qė ju tė qėndroni tė pėrsosur dhe tė pėrkryer nė gjithė vullnetin e Perėndisė.  

 

 


12


 

   Nė fakt unė dėshmoj pėr tė se ai ka zell tė madh pėr ju, pėr ata qė janė nė Laodice dhe pėr ata qė janė nė Hierapolis.  

 

 


13


 

   I dashur Lluka, mjeku, dhe Dema ju pėrshėndesin.  

 

 


14


 

   U bėni tė fala vėllezėrve qė janė nė Laodice, Ninfės dhe kishės qė ėshtė nė shtėpinė e tij.  

 

 


15


 

   Dhe, mbasi tė jetė lexuar kjo letėr ndėr ju, bėni qė tė lexohet edhe nė kishėn e Laodikasve; dhe ju gjithashtu lexoni atė tė Laodices.  

 

 


16


 

   Dhe i thoni Arkipit: ``Ki kujdes shėrbesėn qė more nė Zotin, qė ta plotėsosh``.  

 

 


17


 

   Pėrshėndetja ėshtė shkruar me dorėn time, nga unė, Pali. Kujtoni prangat e mia. Hiri qoftė me ju. Amen.  

 

 


18


 

   Pali, Silvani dhe Timoteu, kishės sė Thesalonikasve nė Perėndinė Atė dhe nė Zotin Jezu Krisht: paēi hir dhe paqe prej Perėndisė, Atit tonė, dhe prej Zotit Jezu Krisht.  

 

 


1 Thesalonikasve 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: