Albanian Bible

1 Timoteut 6

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 1

1


 

   Timoteut, birit tė dashur: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė Atit, dhe prej Krishtit Jezus, Zotit tonė.  

 

 


2


 

   E falėnderoj Perėndinė, tė cilit i shėrbej sikurse edhe tė parėt e mi me ndėrgjegje tė pastėr, se pa pushim tė kujtoj nė lutjet e mia, ditė e natė;  

 

 


3


 

   dhe, kur kujtoj lotėt e tu, kam shumė mall tė tė shoh qė tė mbushem me gėzim,  

 

 


4


 

   sepse kujtoj besimin e sinqertė qė ėshtė nė ty, i cili mė parė ishte te gjyshja jote Loide dhe te nėna jote Eunike, dhe jam i bindur se ėshtė edhe te ti.  

 

 


5


 

   Pėr kėtė arsye po tė kujtoj ta zgjosh dhuntinė e Perėndisė qė ėshtė nė ty me anė tė vėnies sė duarve tė mia.  

 

 


6


 

   Sepse Perėndia nuk na ka dhėnė frymė frike, por force, dashurie dhe urtėsie.  

 

 


7


 

   Mos ki turp, pra, tė dėshmosh Zotin tonė, as mua, tė burgosurin e tij, por hiq keq bashkė me mua pėr ungjillin, sipas fuqisė sė Perėndisė,  

 

 


8


 

   qė na shpėtoi dhe na thirri me njė thirrje tė shenjtė, jo sipas veprave tona, por sipas qėllimit tė tij dhe sipas hirit, qė na u dha nė Krishtin Jezus pėrpara fillimit tė kohėve  

 

 


9


 

   dhe tani u shfaq me anė tė dukjes sė Shpėtimtarit tonė Jezu Krishtit, qė e prishi vdekjen dhe nxori nė dritė jetėn dhe pavdekėsinė me anė tė ungjillit,  

 

 


10


 

   pėr tė cilin unė u caktova predikues, apostull dhe mėsues i johebrenjve.  

 

 


11


 

   Pėr kėtė arsye unė po vuaj edhe nga kėto gjėra, po nuk kam turp, sepse e di kujt i kam besuar dhe jam i bindur se ai ėshtė i zoti ta ruajė visarin tim deri nė atė ditė.  

 

 


12


 

   Ruaje modelin e fjalėve tė shėndosha qė dėgjove prej meje me besim dhe dashuri, qė janė nė Krishtin Jezus.  

 

 


13


 

   Ruaje visarin e mirė me anė tė Frymės sė Shenjtė qė rri te ne.  

 

 


14


 

   Ti e di se tė gjithė ata qė janė nė Azi mė kthyen krahėt, dhe midis tyre Figeli dhe Hermogeni.  

 

 


15


 

   Zoti i dhėntė mėshirė familjes sė Onesiforit, sepse shpeshherė mė dha zemėr dhe nuk pati turp nga prangat e mia;  

 

 


16


 

   madje, kur erdhi nė Romė, mė kėrkoi me shumė zell dhe mė gjeti.  

 

 


17


 

   Zoti i dhėntė tė gjejė mėshirė nga ana e Zotit nė atė ditė. Ti e di mė mirė se askush sa shėrbime mė bėri nė Efes.  

 

 


18


 

   Ti, pra, biri im, forcohu nė hirin qė ėshtė nė Krishtin Jezus;  

 

 


2 Timoteut 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: