Albanian Bible

Filemonit 1

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 1

1


 

   sė fundi, kėto ditė na ka folur me anė tė Birit, tė cilin e bėri trashėgimtar tė tė gjitha gjėrave, me anė tė tė cilit e krijoi dhe gjithėsinė.  

 

 


2


 

   Ai, duke qenė shkėlqimi i lavdisė sė tij dhe vula e qenies sė tij dhe duke i mbajtur tė gjitha me fjalėn e fuqisė sė tij, mbasi e bėri vetė pastrimin nga mėkatet tona, u ul nė tė djathtėn e Madhėrisė nė vendet e larta,  

 

 


3


 

   edhe u bė aq mė i lartė nga engjėjt, sa mė tė madhėrueshėm se ata ėshtė emri qė ai e trashėgoi.  

 

 


4


 

   Sepse cilit nga engjėjt i tha ndonjė herė: ``Ti je Biri im, sot mė je lindur``? Edhe pėrsėri: ``Unė do t`i jem Atė, dhe ai do tė mė jetė Bir``?  

 

 


5


 

   Dhe akoma, kur ta shtjerė tė Parėlindurin nė botė, thotė: ``Le ta adhurojnė tė gjithė engjėjt e Perėndisė``.  

 

 


6


 

   Kurse pėr engjėjt thotė: ``Engjėjt e vet ai i bėn erėra, dhe shėrbenjėsit e tij flakė zjarri``;  

 

 


7


 

   ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie.  

 

 


8


 

   E ke dashur drejtėsinė dhe e ke urryer paudhėsinė; prandaj Perėndia, Perėndia yt, tė vajosi me vaj gėzimi pėrmbi shokėt e tu``.  

 

 


9


 

   Edhe: ``Ti, o Perėndi, nė krye themelove tokėn dhe qiejt janė vepėr e duarve tė tu.  

 

 


10


 

   Ata do tė prishen, por ti mbetesh; edhe tė gjithė do tė vjetrohen si rrobė,  

 

 


11


 

   dhe ti do t`i mbėshtjellėsh si njė mantel edhe do tė ndėrrohen; por ti je po ai, dhe vitet e tua nuk do tė shteren kurrė``.  

 

 


12


 

   Dhe cilit nga engjėjt i tha ndonjė herė: ``Rri nė tė djathtėn time, gjersa t`i vė armiqtė e tu shtroje tė kėmbėve tė tua``?  

 

 


13


 

   A nuk janė ata tė gjithė frymėra shėrbenjės, qė dėrgohen pėr tė shėrbyer pėr tė mirėn e atyre qė kanė pėr tė trashėguar shpėtimin?  

 

 


14


 

   Prandaj ne duhet t`u pėrmbahemi mė shumė atyre qė dėgjuam, se mos shkasim ndonjė herė nga ruga.  

 

 


Hebrenjve 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: