Albanian Bible

Hebrenjve 13

Jakobit

Return to Index

Chapter 1

1


 

   duke e ditur se sprova e besimit tuaj sjell qėndrueshmėri.  

 

 


2


 

   Dhe qėndrueshmėria tė kryejė nė ju njė vepėr tė pėrsosur, qė ju tė jeni tė pėrsosur dhe tė plotė, pa asnjė tė metė.  

 

 


3


 

   Por nė qoftė se ndonjėrit nga ju i mungon urtia, le tė kėrkojė nga Perėndia, qė u jep tė gjithėve pa kursim, pa qortuar, dhe atij do t`i jepet.  

 

 


4


 

   Por le ta kėrkojė me besim, pa dyshuar, sepse ai qė dyshon i ngjan valės sė detit, tė cilėn e ngre dhe e pėrplas era.  

 

 


5


 

   Dhe ky njeri tė mos pandehė se do tė marrė diēka nga Zoti,  

 

 


6


 

   sepse ėshtė njė njeri me dy mendje, i paqėndrueshėm nė gjithė rrugėt e veta.  

 

 


7


 

   Dhe vėllai mė i poshtmė le tė madhėshtohet nė lartėsimin e tij,  

 

 


8


 

   dhe i pasuri nė uljen e tij, sepse do tė shkojė si lule bari.  

 

 


9


 

   Nė fakt si lindi dielli me tė nxehtit e tij dhe e thau barin, dhe lulja e tij ra dhe bukuria e pamjes sė vet humbi: kėshtu do tė fishket edhe i pasuri nė udhėt e tij.  

 

 


10


 

   Lum njeriu qė ngulmon nė provė, sepse kur del i aprovuar, do tė marrė kurorėn e jetės, tė cilėn Zoti ua premtoi atyre qė e duan.  

 

 


11


 

   Askush kur tundohet tė mos thotė: ``Jam tunduar nga Perėndinė``, sepse Perėndia nuk mund tė tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri.  

 

 


12


 

   Por secili tundohet i udhėhequr dhe i mashtruar nga lakminė e vet.  

 

 


13


 

   Pastaj lakmia, pasi mbarset, pjell mėkatin dhe mėkati, si tė kryhet, ngjiz vdekjen.  

 

 


14


 

   Mos u mashtroni, vėllezėrit e mi shumė tė dashur;  

 

 


15


 

   ēdo gjė e mirė qė na jepet dhe ēdo dhuratė e pėrsosur vjen prej sė larti dhe zbret nga Ati i dritave, pranė sė cilit nuk ka ndėrrim dhe as hije ndryshimi.  

 

 


16


 

   Ai na ngjizi me vullnetin e tij me anė tė fjalės tė sė vėrtetės, qė ne tė jemi nė njė farė menyrė fryti i parė i krijesave tė tij.  

 

 


17


 

   Prandaj, vėllezėrit e mi shumė tė dashur, ēdo njeri tė jetė i shpejtė nė tė dėgjuar, i ngadalshėm nė tė folur dhe i ngadalshėm nė zemėrim,  

 

 


18


 

   sepse zemėrimi i njeriut nuk kryen drejtėsinė e Perėndisė.  

 

 


19


 

   Prandaj, hiqni ēdo ndyrėsi dhe mbeturinė ligėsie, pranoni me butėsi fjalėn e mbjellė nė ju, e cila mund tė shpėtojė shpirtrat tuaj.  

 

 


20


 

   Dhe bėhuni bėrės tė fjalės dhe jo vetėm dėgjues, qė gėnjejnė vetveten.  

 

 


21


 

   Sepse nėse dikush ėshtė dėgjues i fjalės dhe jo bėrės, ai i pėrngjan njė njeriu qė e shikon fytyrėn e tij natyrale nė njė pasqyrė;  

 

 


22


 

   ai e shikon veten dhe pastaj ikėn, duke harruar menjėherė si ishte.  

 

 


23


 

   Ndėrsa ai qė do tė shikojė me vemendje ligjin e pėrsosur, i cili ėshtė ligji i lirisė, dhe ngulmon nė tė, duke mos qenė njė dėgjues harraq, por njė bėrės i veprės, ai do tė jetė i lumtur nė veprimtarinė e vet.  

 

 


24


 

   Nė qoftė se ndokush nga ju mendon se ėshtė fetar, edhe nuk i vė fre gjuhės sė vet, sigurisht ai e mashtron zemrėn e vet, feja e kėtij ėshtė e kotė.  

 

 


25


 

   Feja e pastėr dhe pa njollė pėrpara Perėndisė dhe Atit ėshtė kjo: tė vizitosh jetimėt dhe tė vejat nė pikėllimet e tyre dhe ta ruash veten tė pastėr nga bota.  

 

 


26


 

   Vėllezėr tė mi, mos i lidhni preferencat personale me besimin e Zotit tonė Jezu Krisht, Zoti i lavdisė.  

 

 


27


 

   Sepse nė qoftė se nė asamblenė tuaj hyn njė njeri me njė unazė prej ari, me rroba tė shkėlqyera, dhe hyn edhe njė i varfėr me njė rrobė tė fėlliqur,  

 

 


Jakobit 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: