Albanian Bible

Zbulesa 6

Zbulesa

Return to Index

Chapter 7

1


 

   Pastaj pashė njė engjėll tjetėr qė ngjitej nga lind dielli e qė kishte vulėn e Perėndisė sė gjallė; dhe u thirri me zė tė madh tė katėr engjėjve, tė cilėve u qe dhėnė tė dėmtojnė dheun dhe detin,  

 

 


2


 

   duke thėnė: ``Mos dėmtoni dheun, as detin, as pemėt, deri sa t`i vulosim nė ballė shėrbėtorėt e Perėndisė tonė``.  

 

 


3


 

   Dhe dėgjova numrin e atyre qė u vulosėn: njėqind e dyzet e katėr mijė tė vulosur nga tė gjitha fiset e bijve tė Izraelit.  

 

 


4


 

   Nga fisi i Judės, dymbėdhjetė mijė tė vulosur; nga fisi i Rubenit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur; nga fisi i Gadit dymbėdhjetė mijė tė vulosur;  

 

 


5


 

   nga fisi i Asherit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur; nga fisi i Neftalit, dymbėdhjetė mjiė tė vulosur; nga fisi i Manasit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur;  

 

 


6


 

   nga fisi i Simeonit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur; nga fisi i Levit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur; nga fisi i Isakarit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur;  

 

 


7


 

   nga fisi i Zabulonit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur; nga fisi i Jozefit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur; nga fisi i Beniaminit, dymbėdhjetė mijė tė vulosur.  

 

 


8


 

   Pas kėtyre gjėrave, pashė njė turmė tė madhe, tė cilėn askush nuk mund ta numėronte, prej tė gjitha kombeve, fiseve, popujve dhe gjuhėve; kėta qėndronin nė kėmbė pėrpara fronit dhe pėrpara Qengjit, tė veshur me rroba tė bardha dhe me palma nė duart e tyre.  

 

 


9


 

   Dhe thėrrisnin me zė tė madh, duke thėnė: ``Shpėtimi ėshtė i Perėndisė tonė qė ėshtė ulur mbi fron dhe i Qengjit``.  

 

 


10


 

   Dhe tė gjithė engjėjt rrinin nė kėmbė pėrqark fronit, dhe pleqve dhe katėr qenieve e gjalla, dhe ranė pėrmbys mbi fytyrėn e tyre pėrpara fronit dhe adhuruan Perėndinė,  

 

 


11


 

   duke thėnė: ``Amen! Bekimi, dhe lavdia, dhe dituria, dhe falendėrimi, dhe nderimi, dhe fuqia dhe forca janė te Perėndia ynė nė shekuj tė shekujve. Amen!``.  

 

 


12


 

   Pastaj njė nga pleqtė m`u drejtua, duke mė thėnė: ``Cilėt janė kėta qė janė veshur me rroba tė bardha, dhe nga kanė ardhur?``.  

 

 


13


 

   Dhe unė i thashė: ``Imzot, ti e di``. Atėherė ai mė tha: ``Kėta janė ata qė kanė ardhur nga shtrėngimi i madh, dhe i kanė larė rrobat e tyre dhe i kanė zbardhur nė gjakun e Qengjit.  

 

 


14


 

   Prandaj edhe janė pėrpara fronit tė Perėndisė dhe i shėrbenin atij ditė e natė nė tempullin e tij; dhe ai qė rri ulur mbi fron do tė banojė nė mes tyre.  

 

 


15


 

   Ata nuk do tė kenė mė uri, as nuk do tė kenė etje, as nuk do t`i godasė mė dielli, as kurrfarė vape,  

 

 


16


 

   sepse Qengji, qė ėshtė nė mes tė fronit, do t`i kullosė dhe do t`i ēojė te burimet e gjalla tė ujėrave; dhe Perėndia do tė thaijė ēdo lot nga sytė e tyre``.  

 

 


17


 

   Edhe kur ai hapi vulėn e shtatė, nė qiell u bė heshtje pėr rreth gjysmė orė.  

 

 


Zbulesa 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: