Albanian Bible

Zbulesa 12

Zbulesa

Return to Index

Chapter 13

1


 

   Dhe pashė tė ngjitej nga deti njė bishė, qė kishte dhjetė brirė dhe shtatė krerė, dhe mbi brirė dhjetė kurora dhe mbi krerė emra blasfemie.  

 

 


2


 

   Dhe bisha qė pashė i ngjante njė leopardi; kėmbėt e saj ishin si tė ariut dhe goja e saj si ajo e luanit; dhe dragoi i dha asaj fuqinė e vet, fronin e vet dhe autoritet tė madh.  

 

 


3


 

   Edhe pashė njė nga krerėt e saj si tė plagosur pėr vdekje; por plaga e saj vdekjeprurėse u shėrua; dhe gjithė dheu u mrekullua pas bishės.  

 

 


4


 

   Dhe adhuruan dragoin qė i dha autoritet bishės dhe adhuruan bishėn duke thėnė: ``Kush i ngjan bishės? Kush mund tė luftojė kundėr saj?``.  

 

 


5


 

   Dhe iu dha njė gojė qė flet gjėra tė mėdha dhe blasfemi; dhe iu dha pushtet tė veprojė pėr dyzet e dy muaj.  

 

 


6


 

   Dhe ajo hapi gojėn e vet pėr tė blasfemuar kundėr Perėndisė, pėr tė blasfemuar emrin e tij, tabernakullin e tij dhe ata qė banojnė nė qiell.  

 

 


7


 

   Dhe iu dha t`u bėjė luftė kundėr tė shenjtorėve dhe t`i mundė; dhe iu dha pushtet mbi ēdo fis, gjuhė dhe komb.  

 

 


8


 

   Dhe do ta adhurojnė tė gjithė banorėt e dheut, emrat e tė cilėve nuk janė shkruar nė librin e jetės sė Qengjit, qė ishte vrarė qė nga krijimi i botės.  

 

 


9


 

   Kush ka veshė, le tė dėgjojė.  

 

 


10


 

   Kush e ēon tjetrin nė robėri, nė robėri do tė bjerė; kush vret me shpatė, duhet edhe ai tė vritet me shpatė. Kėtu ėshtė qėndrueshmėria dhe besimi i shenjtorėve.  

 

 


11


 

   Pastaj pashė njė bishė tjetėr, qė ngjitej nga dheu, dhe kishte dy brirė qė u ngjanin atyre tė qengjit, por fliste si njė dragua.  

 

 


12


 

   Ajo ushtronte gjithė pushtetin e bishės sė parė pėrpara saj dhe bėnte qė dheu dhe banorėt e tij tė adhurojnė bishėn e parė, sė cilės iu shėrua plaga vdekjeprurėse.  

 

 


13


 

   Edhe bėnte shenja tė mėdha, sa qė edhe zjarr bėnte tė zbresė nga qielli mbi dhe nė prani tė njerėzve,  

 

 


14


 

   dhe i mashtronte banorėt e dheut me anė tė shenjave qė i ishin dhėnė pėr tė bėrė pėrpara bishės, duke u thėnė banorėve tė dheut t`i bėjnė njė figurė bishės, qė kishte plagėn e shpatės dhe u kthye nė jetė.  

 

 


15


 

   Dhe iu dha t`i japė njė frymė figurės sė bishės, aq sa figura e bishės tė flasė, edhe tė bėjė qė tė gjithė ata tė cilėt nuk e adhuronin figurėn e bishės, tė vriteshin.  

 

 


16


 

   Veē kėsaj bėri qė tė gjithėve, tė vegjėl e tė mėdhenj, dhe tė pasur dhe tė varfėr, dhe tė lirė dhe skllevėr, t`u vihet njė damkė mbi dorėn e tyre tė djathtė ose mbi ballin e tyre,  

 

 


17


 

   dhe qė askush tė mos mund tė blinte ose tė shiste, po tė mos kishte damkėn ose emrin e bishės ose numrin e emrit tė saj.  

 

 


18


 

   Kėtu ėshtė urtia. Ai qė ka mend, le tė bėjė llogari numrin e bishės, sepse ėshtė numėr njeriu; dhe numri i tij ėshtė gjashtėqind e gjashtėdhjetė e gjashtė.  

 

 


Zbulesa 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: